všechny aktuality

Lenka Simerská: Pojďme hru peněz hrát otevřenými kartami

V roce 2016 přijala Lenka Simerská velkou výzvu, a to zatočit s rozdíly v příjmech českých žen a mužů z pozice státu. Na Ministerstvu práce a sociálních věcí totiž řídí systémový projekt 22 % K ROVNOSTI, kde vznikají konkrétní nástroje, analýzy, doporučení a postupy, jak s touto nespravedlností „bojovat“.

Během svého vystoupení na 12. ročníku mezinárodní konference Equal Pay Day 2021 poukázala na problémy, které nerovnost odměňování mužů a žen, způsobuje a nabídla řešení a nástroje ke zlepšení. Nejde totiž „jen“ o částku na výplatní pásce, dopad je mnohem výraznější, což odhalila i pandemie COVID-19. V Česku momentálně rozdíl v platech a mzdách mužů a žen činí za celou ekonomiku v průměru 18,9 %.

Mimo jiné odkryla řadu souvislostí a faktů:

  • Co se skrývá pod celkovým číslem 18,9 %.
  • Jaká je situace ohledně rozdílů mezd a platů mužů a žen v konkrétních oborech?
  • Kde jsou hlavní příčiny této nerovnosti?
  • Co to je a není transparentnost a proč bychom se jí neměli bát a naopak o ni usilovat? 
  • Jaké možnosti mají firmy, které se chtějí tímto tématem zabývat a narovnat podmínky pro své zaměstnankyně a zaměstnance?
  • Co bude chtít Evropská komise po členských státech EU ohledně transparentnosti a jak se to osvědčilo v zemích, které si tato opatření již vytvořily samy. 
Koupit si záznam za 96 Kč

Zakoupením záznamu podpoříte aktivity BPWCR, jejichž cílem je podporovat ekonomickou nezávislost žen a postavení a vliv žen ve společnosti.

Odstranit rozdíly ve mzdách či platech mužů a žen je úkol velmi náročný a dlouhodobý. Jde totiž o dlouhodobě tabuizované téma, což potvrzuje fakt, že o výši svého výdělku nejsme zvyklé a zvyklí mezi sebou  komunikovat. O to víc je ale třeba o penězích a odměňování mluvit. To se daří i díky takové akci, jako je Equal Pay Day.

K otestování míry rovnosti a férovosti odměňování žen a mužů na vlastních datech mohou firmy i instituce využít analytický nástroj Logib. To vše velmi jednoduše, bez nutnosti s kýmkoliv sdílet citlivá data. 

https://www.rovnaodmena.cz/rovne-odmenovani/logib

V České republice organizuje Equal Pay Day veřejně prospěšná organizace Business & Professional Women CR z.s., která sdružuje aktivní ženy, které chtějí dělat mnohem víc než jen byznys. Organizace je součástí mezinárodní sítě BPW International, jež působí již 90 let ve více než 100 zemích světa. Zakládající členkou organizace byla česká senátorka Františka Plamínková. V ČR tuto organizaci založila v roce 2010 Lenka Šťastná s vizí, že když se ženy spojí, dokážou neuvěřitelné věci.

Děkujeme Vám, že podporujete kampaň za #rovnéplaty