Ve zprávě platné pro rok 2016 skončilo Česko se skórem 0,690 na 77. místě ze 144 zemí. Postavení žen se tak s postavením mužů shoduje jen na 69 procent. Mezi oblasti, v nichž Česko zaostává, patří nerovné odměňování za shodnou práci, rovné zastoupení obou pohlaví ve vysokých funkcích a celá oblast rovného zastoupení žen a mužů v politice.
Server Podnikatel.cz zajímalo, jak se k nerovnému odměňování staví některé podnikatelky. Pokládám za samozřejmé, že stejný výkon by měl být i stejně ohodnocen. Vůbec nerozumím tomu, že to pro někoho může být téma. Žijeme přece v 21. století, ženy a muži jsou stejně vzdělaní, pracovití a kvalitní odborníci, diví se Kateřina Jonášová, která stojí za vydavatelstvím Patagonie, e-shopem české a slovenské originální tvorby ArtBe.cz a projektem Učíme se příběhy. Dodává, že je ráda, jak ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová do tohoto problému razantně šlape. V našem vydavatelství platí jasné hodinové sazby nebo projektové úkony. Je ale pravda, že zaměstnáváme hlavně ženy,poukazuje na vlastní podnikatelskou praxi.
Lenka Šťastná vede klub Business & Professional Women CR, který připravil už sedm ročníků akce Equal Pay Day, jež právě na problematiku nerovného odměňování upozorňuje. Od doby, kdy se konal první ročník, se podle Lenky Šťastné přeci jen něco změnilo. Výrazný posun, který pozoruji, je ten, že se o problematice otevřeně mluví, že mnoho žen již ví, že rozdíl u nás v ČR je jedním z největších v Evropě a že i média si všímají, že je to velmi vážný společenský problém,
uvádí.
Čtěte ZDE.