napsali-o-nas

Nedostatečně využitý potenciál žen je jednou z bariér růstu české ekonomiky.

Nedostatečně využitý potenciál žen je jednou z bariér růstu české ekonomiky. Ženy jsou v Česku i v EU stále hůř placeny než muži a jsou i méně zastoupeny ve vedení firem. Shodli se na tom účastníci dnešního kulatého stolu Svazu průmyslu a dopravy, jehož se zúčastnila komisařka Evropské komise pro spravedlnost, ochranu a práva spotřebitelů, rovnost žen a mužů Věra Jourová. Svaz je ovšem proti plošným kvótám na zastoupení žen v různých pozicích.

„Evropa přichází ročně o 320 miliard eur (8,64 bilionu Kč), protože nejsou vytvořeny podmínky pro ženy, aby sladily svůj pracovní a soukromý život. Ženy pro byznys představují obrovský potenciál, vnášejí do něj nové talenty, pohledy a životní zkušenosti a často pozitivně ovlivňují firemní kulturu,“ uvedla Jourová.

Upozornila však na to, že zavedení evropské směrnice pro kvóty je na ‚mrtvém bodě‘, protože se pro její schválení nedaří přesvědčit některé země. Jourová podle svých slov otevře ‚druhou frontu‘, která spočívá v tlaku na zaměstnavatele a firmy.

Evropská komise přijala novou genderovou strategii na léta 2016 až 2019 a nastavila několik priorit, mezi něž patří právě vyšší zapojení žen na trhu práce a snížení rozdílu mezi platy žen a mužů. Svaz průmyslu dává přednost principu dobrovolnosti.

Více zde.