Umět si říci o peníze patří k nejtěžším disciplínám pracovních vztahů.
Pro mnohé ženy je těžké určit vlastní cenu, zvlášť když jsou v pozici uchazečky o zaměstnání. U pohovoru jde přitom o velmi zásadní téma, na které je třeba se připravit. Vždy byste měli myslet na to, že k dosažení vytyčeného cíle potřebujete mít jasný cíl a být si jistí, že děláte maximum.
Příprava
Začněte tím, že se na jednání důkladně připravíte.
Udělejte si představu, jaký je obvyklý plat ve vaší profesi a na srovnatelné pozici. Vodítkem vám může být například platové rozmezí na internetu u inzerovaných pozic. Většina zaměstnavatelů sice konkrétní mzdu v inzerátech neuvádí, ale např. jobs.cz umožňuje filtrovat pozice podle nabízené mzdy, i když není v inzerátu viditelně uvedena.
Při stanovení výše platu samozřejmě hraje roli, v jakém regionu hledáte práci, v jak velkém podniku, a také např. to, zda jde o mezinárodní firmu. Existují specializované servery, kde je výše platu uvedena v závislosti na odvětví a regionu. Detailnější informace o platech můžete najít na některých pracovních portálech, které obvykle přihlíží i k délce praxe, vzdělání, velikosti města, ve kterém zaměstnanec pracuje nebo práci hledá. Informace lze získat i z webu Českého statistického úřadu nebo Ministerstva práce a sociálních věcí, z platových průzkumů, které jsou zveřejňovány na stránkách Práce.cz, Platy-mzdy.cz nebo Platy.cz apod.
Pokud hledáte práci prostřednictvím personální agentury, na pohovoru v agentuře si můžete ověřit, zda jsou vaše zjištění správná. Otázka „Moje platová představa je X tisíc měsíčně. Je to reálné?“ Podle odpovědi poznáte slušnou personální agenturu. Personalisté mají přístup k mzdovým průzkumům a dobrý personalista bude schopný – a měl by být i ochotný – na takto položenou otázku odpovědět, případnš vaše platová očekávání korigovat.
Mzdová očekávání je dobré konzultovat rovněž s kolegy z oboru. V žádném případě ale nepokládejte otázku „Kolik bereš ty?„. Dotaz by měl být formulován spíše takto: „Kolik bych se svou kvalifikací a zkušenostmi mohla vydělávat?„.
Využijte sociálních a profesních sítí. Užitečný zdroj informací může být LinkedIn, pokud máte dostatek kontaktů v síti.
Ujasněte si co přesně chcete
Férová mzda neznamená automaticky vysoká mzda. Je možné, že právě ve vaší profesi je nadbytek uchazečů nebo obecně nízké mzdy. Pokud je vaším cílem vysoký plat, možná budete muset profesi změnit.
Znáte svou hodnotu?
Nejčastějšími chybami, kterých se ženy u přijímacího pohovoru dopouštějí, je zbytečná skromnost a vnitřní pocit, že žádat vysoký plat nebo se chlubit svými úspěchy je něco nepatřičného.
Pomoci vám může sepsat si vaše silné stránky a úspěchy z poslední doby. Povedlo se vám v minulém zaměstnání například získat významné klienty či zakázky? Zvýšila jste firemní obrat nebo našla způsob, jak firmě ušetřit peníze? Možná jste si zvýšila kvalifikaci či zlepšila jazykové znalosti, nebo převzala větší zodpovědnost a kompetence při řízení projektů nebo kolegů, školila ostatní zaměstnance? Možná vás při psaní seznamu překvapí, co všechno jste v minulosti dokázala a co můžete zaměstnavateli nabídnout.
Mnoho žen se podceňuje. Další žádají nižší mzdu, než jakou by mohly dostat, protože se obávají, že jejich požadavky nebo očekávání budou vyšší, než je zaměstnavatel ochoten zaplatit, a ohrozí tak svou šanci na přijetí do zaměstnání. Je vaše kvalifikace žádaná? Existují reálné nabídky práce ve vašem oboru? V současné době je nezaměstnanost v ČR velmi nízká… Pokud máte žádanou kvalifikaci a budete chtít férovou mzdu, která je rozumná a odpovídá vaší hodnotě pro potenciálního zaměstnavatele, to nejhorší, co se může stát je, že vám zaměstnavatel nabídne plat takový, jaký mu rozpočet umožní. (Doporučuju ale předem si ujasnit, jaká je ve vaší profesi aktuální situace a zda lidí s vaší kvalifikací není na pracovním trhu přebytek.)
Kdy mluvit o očekáváné mzdě?
Motivační dopis a životopis by měly obsahovat spoustu věcí, ale informace o tom, kolik jste vydělávali v minulém zaměstnání a kolik doufáte, že vyděláte v tomto, k nim nepatří – pokud si potenciální zaměstnavatel informaci o požadovaném platu výslovně nevyžádal.
Rovněž na pohovoru není vhodné začínat s otázkou na výši mzdy jako první – počkejte, až se zeptá personalista. Zcela jistě se na vaši platovou představu dříve nebo později zeptá. Dobrý personalista vám nejspíš nejdříve popíše systém benefitů firmy, a systém odměňování – jaká má firma bonusová kritéria, jaká má firma pravidla pro navyšování mezd apod. Pokud to neudělá, zeptejte se. V okamžiku, kdy personalista otevře téma platu, můžete se zeptat, co všechno tvoří firemní systém odměňování (jestli má firma bonusy a jaká jsou bonusová kritéria, jak probíhá navyšování mezd, jestli firma investuje do vzdělávání zaměstnanců, podporuje sportovní aktivity apod.) Pokud firma nabízí řadu benefitů, je fér vzít to v úvahu. Pokud firma vyplácí 13. plat, váš měsíční plat může být o cca 8% procent nižší, než byste požadovali při vyplácení pouze 12 platů ročně. (Jednou si na pohovoru můj potenciální nadřízený vytáhl kalkulačku a 10 minut jsme počítali – on na kalkulačce, já na mobilu. Nakonec jsme se dohodli a bylo to celkem zábavné.)
Při jednání nikdy nezmiňujte platové rozpětí, které jste si stanovili. Tedy žádné: „Chtěla bych plat 20 až 25 tisíc korun.“ Personalista slyší „Chtěla bych plat 20 tisíc korun„. Jestliže považujete za minimum 20 tisíc a optimum je pro vás 25 tisíc korun, řekněte, že očekáváte 25 tisíc. Limity zaměstnavatelů nejsou absolutní, obvykle je v rozpočtu manévrovací prostor. Zaměstnavatel vás potřebují stejně tak, jako vy potřebujete zaměstnání. Zvláště pokud máte co nabídnout a působíte na pohovoru dobře a sebejistě. Jde o to dohodnout se tak, aby byly spokojené obě strany. Někdy se možnosti firmy a představa zaměstnance o výši platu rozejdou. V takovém případě říkám uchazeči otevřeně, že žádá víc, než jsme očekávali o otevřeně řeknu, jaká suma je pro firmu reálná. Je na uchazeči, jak si s danou informací poradí. Zdatní vyjednavači se ptají, zda je požadovaná mzda reálná po zkušební lhůtě nebo po roce zaměstnání.
Někteří personální poradci doporučují žádat o 15-20% víc, než skutečně chcete, abyste měla vyjednávací prostor. Možná je to někde třeba, ale osobně jsem takové hry nikdy nehrála, ani jako uchazeč, ani jako personalista. Jako uchazečka říkám částku, kterou skutečně chci (a zatím jsem ji vždycky dostala) a jako personalistka nesmlouvám – pokud jsou požadavky uchazečů v rámci stanoveného rozpočtu.
Hlídejte si i řeč těla
Při pohovoru si dejte pozor na to, jak se chováte. Na místě je vždy zdvořilost, ale špatné svědomí nebo emoce nechte ve výtahu. Chtít dostat za svou pláci férovou mzdu je naprosto v pořádku.
Při rozhovoru o požadované mzdě vystupujte přesvědčivě, sebevědomě, ale ne agresivně nebo neústupně. Udržujte klidný, neutrální tón hlasu, stejně tak je potřeba hlídat si gesta a držení těla. Pokud jednáte o mzdě věcně a bez emocí. dáváte najevo svou kompetentnost a také schopnost vyjednávat. V žádném případě není od věci předem si celou situaci s několika možnými vývoji nasimulovat a vyzkoušet si v domácích podmínkách – a hlavně jít na pohovor s přesvědčením, že si svou mzdu zasloužíte.
Hodně štěstí a směle do toho!
Hana Hořáková