napsali-o-nas

Evropský den rovného odměňování připadá na 3. listopad.

Na dnešní den připadá evropský den rovného odměňování. Ode dneška pracují pomyslně ženy v EU zdarma. V ČR by tento den připadal už na 11. října. Tento den je mezníkem, jenž označuje počet dnů, které ženy musí odpracovat navíc, aby vydělaly stejnou částku jako muži. „Ženy v Česku berou průměrně o 6500 Kč méně než muži. Tím nejsou poškozeny pouze ženy, ale celé rodiny, jejichž rodinný rozpočet se tím snižuje,“ uvedla prezidentka neziskové organizace Business & Professional Women Lenka Štastná. Podle Českého statistického úřadu a Eurostatu tak přijdou průměrně rodinné rozpočty o zhruba 77.000 korun ročně.

Ženy také nejsou dostatečně zastoupeny ve vedení firem. Ve statutárních orgánech největších podniků v Česku je jich 10,4 procenta a v dozorčích radách největších českých akciových společností 14,4 procenta.

„Evropa přichází ročně o 320 miliard eur (8,64 bilionu Kč), protože nejsou vytvořeny podmínky pro ženy, aby sladily svůj pracovní a soukromý život. Ženy pro byznys představují obrovský potenciál, vnášejí do něj nové talenty, pohledy a životní zkušenosti a často pozitivně ovlivňují firemní kulturu,“ uvedla Jourová.

Více zde.