mentoringvšechny aktuality

NIC NENÍ NEMOŽNÉ aneb ŽIVOT JE HRA

Na životě je krásné to, že nikdy nevíme, kam nás zavede. Když k životu přistoupíme jako ke hře a budeme ho hrát se vším, co k němu patří, otevírají se nám nečekané možnosti.

Iva Lecká

Nikdo z nás netuší, co se odehraje tam někde v budoucnu, kam nevidíme. Jsem přesvědčená o tom, že můžeme dokázat opravdu velké věci, pokud budeme chtít. Vždyť co nám stojí v cestě? Co nás skutečně omezuje? Jsme to jen my sami, naše strachy a omezující přesvědčení, že něco nedokážeme, nezvládneme, že to není pro nás. Když se ale nad tím zamyslíme a přijmeme ten fakt, že nic není nemožné, oprostíme se od všech těch nesmyslných vnitřních překážek, které vytváří naše hlava, najednou ucítíme neskutečnou sílu a odhodlanost něco dokázat. Máme-li sny a máme-li potřebnou motivaci, můžeme překonávat sami sebe a jít cestou, která nám přinese spokojenost, tedy to tolik vytoužené štěstí.

Vlastně je úplně jedno, co si pod tím představíme. Pro někoho jsou to peníze, pro jiného radost z toho, že zvítězil v běhu, že dostal práci, o které snil, že vybudoval to, v čem vidí smysl. Všechno je to o přijímání výzev, komunikaci, energii, vytrvalosti, odvaze a odhodlání. Je to o zdravé sebedůvěře a vnitřní síle, kterou zaktivujeme. Ovšem ke všemu člověk musí dozrát. Stejně jsem to měla i já a jsem moc ráda, že jsem si prošla vzestupy i pády a měla tak možnost se učit a růst.

Iva Lecká vede kulatý stůl na Equal Pay Day

Jsem neskutečně vděčná za to, že jsem měla možnost potkat spoustu inspirativních lidí, kteří mě motivovali, kteří mi byli vzorem v tom, co dělají a jak to dělají. Předávali mi zkušenosti, učili mě a vedli. Díky tomu jsem znovuobjevila svoje skryté talenty a oprášila to, co tam uvnitř někde tiše dřímalo. Setkávání s lidmi, kteří jsou pro nás zajímaví, kteří nás něčím oslovují, modelování těchto osobností a získávání cenných rad, to všechno může být novým motorem pro náš život. Vše potřebné pro to, abychom mohli začít, máme. Všechno ostatní se naučíme. Fantastické je, že můžeme neomezeně zkoušet, vymýšlet, hledat, poznávat a měnit. Můžeme vlastně cokoliv, k čemu se odhodláme a co pro nás bude v ten daný čas atraktivní.

Úžasné je, že na to nikdy nejsme sami, i když je fakt, že nejsilnějším článkem musíme být my sami. Jsem přesvědčená o tom, že vždy, za každých okolností je třeba myslet na sebe a až potom na ty druhé. To není sobectví. Když se totiž budete ohlížet na všechny okolo, těžko dosáhnete toho, po čem sníte. I vaše děti, váš partner nebo vaši přátelé budou mnohem spokojenější, uvidí-li a ucítí, že jste spokojení vy. Pochopitelně ne na úkor někoho dalšího, ale to je na hlubší rozbor.

Iva Lecká

Je tedy dobré posilovat svou sebedůvěru, zdokonalovat svoje talenty a hrdě čelit všemu, co nám přijde do cesty. Každá pochybnost a každý nezdar nám o nás něco řekne. Všechno, co se po cestě za snem pokazí, je třeba vnímat pozitivně, i když z toho můžeme mít oči pro pláč, a i když to na první pohled vypadá jako katastrofa, na ten druhý to tak černé být nemusí…. Důležité je vzít si z toho ponaučení a postavit se k tomu jako k nezbytné lekci, kterou jsme potřebovali, abychom dosáhli toho, co chceme. Nikdo úspěšný nedošel na vrchol bez toho, aniž by několikrát nespadl dolů, nezakopl nebo si pořádně neodřel nos. To ke každému růstu a zrodu velkých věcí (i malých) patří. Ta bolest, která by nás měla posilovat.

Díky zdravé sebedůvěře a umění přijímat i nepříjemné věci s úsměvem, dojdete tam, kam potřebujete, daleko silnější, a nakonec sami budete inspirací pro někoho jiného. Bez zkušeností, bez uklouznutí, bez všech těch životních zkoušek by to nebylo ono. Potřebujeme je, abychom rostli a stali se moudřejší a silnější. Je ale třeba nesedět doma, jít svým snům naproti. Když budeme o tom, co bychom rádi dokázali nebo udělali jenom mluvit, čas poplyne dál a naše sny se budou vzdalovat, a nakonec zůstane jen u smutného snění a nešťastného „co by kdyby“.

Je dobré vědět, co skutečně chceme, proč to chceme a co to pro nás znamená.

Mít představu o tom, co pozitivního tím vším získáme. Je třeba dobře plánovat, a především nebát se. Strach je jen emoce. Někdy zjistíme že to, co pro nás na začátku cesty bylo atraktivní, najednou ztrácí smysl a my chceme něco jiného. Proč ne? Vždyť je to hra, pamatujete? Čeho se tedy bát? Sněte, plánujte, učte se, testujte, vymýšlejte, hledejte, poznávejte, vychutnávejte a nic nevzdávejte! Vždyť být spokojený a šťastný si zasloužíme všichni!

Iva Lecká, mentorka Equalpayday 2019