napsali-o-nas

Náš mediální partner, Prague Events Calendar, zve na akci EPD

Ženy pracují zdarma do 17. března

Rozdíl v platech mezi muži a ženami je 22%. To znamená, že ženy musí pracovat více než dva a půl měsíce navíc, aby tento rozdíl dohnaly. Ženy v České republice dosáhnou stejného výdělku, který jejich mužští kolegové získali do konce loňského roku, až 17. března 2016. Tento den je tedy Dnem rovnosti platů a právě i na  tento celospolečenský problém bude 18. a 19. března poukazovat konference Equal Pay Day – Ženy sobě.  Pořádá ji nezisková organizace Business & Professional Women.

Česká republika zaujímá v rovnosti platů nejnižší příčky ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi.   Den rovnosti platů se nás tedy velmi týká.  „Když jsme v roce 2010 pořádaly první ročník této akce, byl rozdíl v platech mezi muži a ženami 26,2%. Za necelých 6 let tedy klesl o 4 procentní body. Naším cílem je, aby se tento rozdíl stále zmenšoval a ženy se staly ekonomicky nezávislými,“ uvádí Ing. Lenka Šťastná, prezidentka neziskové organizace Business & Professional Women.

Ženy sice hrají  zásadní úlohu v evropské zaměstnanosti a hospodářském růstu, ale neodráží se to ani v jejich odměňování, ani na trhu práce.  Podhodnocování práce žen a nedostatečné využívání jejich talentu a dovedností, znamená ztrátu významného zdroje pro ekonomiku i společnost. Odstranění rozdílů v odměňování tedy přináší prospěch nejen zaměstnancům, ale i zaměstnavatelům a v konečném důsledku celé společnosti.

Někteří zaměstnavatelé si už dobře uvědomují výhody genderově vyvážených týmů. Patří mezi ně například Plzeňský Prazdroj, jeho ředitelka firemních vztahů a komunikace pro Českou a Slovenskou republiku, Drahomíra Mandíková říká:

„Je pro nás velmi důležité, abychom měli v pracovních týmech diverzitu, a to na všech úrovních, protože různorodé týmy přinášejí jiné a nové pohledy na řešení různých situací. Je prokázáno, že pokud jsou ve firmách pracovní kolektivy genderově vyvážené, tyto společnosti pak dosahují lepších výsledků než ty, které mají ve vedení pouze muže.  Naše zkušenosti z praxe také potvrzují, že flexibilita a diverzita jsou významnou konkurenční výhodou na trhu práce.“

Celá článek čtěte zde.