všechny aktuality

Dana Bérová: vychovávejme své dcery tak, aby nikdy nepochybovaly o svých schopnostech

Bérová DanaDana Bérová je česká podnikatelka a investorka. Pracovala v médiích a reklamě, zakládala malé firmy, spravovala majetek K.Schwarzenbergovi, jako první žena se stala náměstkyní a ministryní informatiky. Zároveň je také mentorkou projektu Empowering Women a své zkušenosti předává dál.

Paní Bérová, v České republice je rozdíl v platech mužů a žen 22%. Kdybyste měla těchto 22% navíc, jak byste je využila?

Peníze navíc bych určitě využila na cestování. Myslím, že je to nejlepší způsob poznávání světa, učení se novým věcem a také společně stráveného času s rodinou a přáteli. Baví mě cestovat s partnerem a dětmi, ukazovat si, co nás zaujalo a pozorovat, jak různě vnímáme věci kolem sebe. Třeba to, že přesto, že nám naše společnost připadá naprosto rovnoprávná, mají ženy v ČR nižší platy i po 25 letech v demokracii.

Jakým způsobem se dá s touto situací pracovat? Je něco, co by podle Vás pomohlo? Můžeme my ženy proti tomu samy něco udělat?

Pořád nám chybí sebevědomí a důvěra ve vlastní schopnosti. Musíme se naučit o odpovídající odměnu žádat a o ekonomických podmínkách neústupně vyjednávat. A jako matky hodně dokážeme správnou výchovou svých dětí. Dcer tak, aby nikdy nepochybovaly o svých schopnostech a synů, aby je nikdy ani nenapadlo, že ženám stačí méně, což si dnes často myslí manažeři-muži.

Na BPW mentoringu 12.1. se budete zabývat vyjednáváním. Jsou v tomto ženy dobré? Co by mohly zlepšit?

Ženy ani muži často stále nejsou ve vyjednávání dobří. Schopnost vyjednávat je individuální, ale větší trénink mají od dětství muži. Možná proto, že jsou „línější“, tak více diskutují a domlouvají si podmínky, než něco udělají. Vidím to u svých synů při debatách o úklidu hraček nebo venčení psa. Ženy výborně vyjednávají, když jim na něčem opravdu hodně záleží, ale to není každý den. A k tomu je při vyjednávání v profesionálním životě  potřeba mluvit co nejméně, a to nám ženám není úplně vlastní.

Jaké jsou obecné pravidla a principy vyjednávání? Liší se to prostředím?

Každé vyjednávání je trochu jiné a pravidel je hodně. Ze své zkušenosti považuji za nejpodstatnější dobře si předem ujasnit, čeho chci vlastně dosáhnout a proč. Druhým základním pravidlem je dobře poslouchat a nepředjímat, co druhá strana chce. Ženy mají často tendenci něco předpokládat a očekávat, vyvozují stanoviska, která nikdo nevyslovil, příliš se vciťují. A zlaté pravidlo je nebát se profesionálního konfliktu, nesnažit se mu za každou cenu vyhnout, a když jednání nikam nevede jasně to říct.

Poradíte tedy ženám v rámci svého mentoringu, jak mohou své vyjednávací schopnosti vylepšit, čeho by se měly vyvarovat?Dana Bérová

V rámci svého mentoringu se chci zaměřit na svoje zkušenosti z veřejné sféry, malé firmy i korporace a ukázat, že základní pravidla a principy fungují pokaždé trochu jinak.

Jaký je rozdíl ve vyjednávání mezi Českou republikou, USA a Evropou?

V každé zemi se vyjednává trochu jinak. V USA velmi profesionálně, efektivně, bez emocí, bez rozdílu jestli jste žena nebo muž. Podobné je to ve skandinávských zemích a úplně jiné na jihu Evropy. Tam potřebujete na všechno mnohem víc času, společenských témat a občas i červené rtěnky.

Jak jsme na tom konkrétně my v České republice?

U nás se při vyjednávání stále klade velký důraz na verbální projev a hodně se podceňuje vizuální působení – prostředí, oblečení, řeč těla. Z mé zkušenosti mají Češi i problém s improvizací, když se něco nevyvíjí, jak předpokládali. Často také berou věci osobněji, než je běžné třeba v USA.

Máte v plánu podpořit ženy na 7. ročníku akce Equal Pay Day – Ženy sobě?

Nemohu bohužel přijít osobně, protože budu v zahraničí. Jinak bych určitě přišla.

———————————————————————————————————————–

Dana Bérová se v roli mentorky projektu Empowering Women – BPW mentoring představí již 12. ledna.

Paní Bérová, velmi Vám děkuji za rozhovor a moc se těším na setkání s Vámi.

Tereza Melišová, PR Managerka