napsali-o-nas

Back on trees – Equal Pay Day: Umíme se ocenit?

Víte, o co jde? Já jsem se o iniciativě a o konferenci dozvěděla už před pár lety od Radky Martínkové, ženy, která mě v mnoha směrech inspiruje. Ani jednou se mi ještě nepodařilo se zúčastnit, ovšem letos už si to hlídám. Taky proto, že mi byla nabídnutá spolupráce a já vždycky ráda kývnu na to, co mi dává smysl.

Víte, o co jde? Equal Pay Day je dlouholetá a mezinárodní záležitost, jejíž vznik souvisí s tím, že je naprosto běžné, že se platy mužů a žen na stejných pozicích dramaticky odlišují, aniž by pro to byl jiný důvod, než prostý rozdíl v pohlaví. Možná to teď slyšíte prvně, jde ale o statistický fakt. V ČR se platy liší o více než 20% (wow, co?). Víc informací se dozvíte na stránkách EPD.

Proč to asi tak je? To je jedna z otázek, na kterou lidé zapojení do iniciativy hledají odpověď. Mě jedna napadá. Velice úzce to souvisí s tím, co se sama o sobě poslední dobou dozvídám.

Jak bychom mohly mít vyšší ohodnocení platy, když se neumíme samy ocenit? Když se nemáme rády?

Myslíte, že se vás to netýká? Že tohle už máte za sebou? (Jako jo, můžete to tak mít, nicméně osobně jsem nepoznala jedinou češku, o které bych si to myslela a ráda takovou poznám!)  Ó, já se považovala za ženu, která je sama se sebou srovnaná a je sebevědomá. Chyba lávky, dámy. Jsem od toho míle daleko. Teprve si na sebe zvykám. Teprve teď sama sebe objevuju a objevuju úctu a lásku, kterou jsem si (nevědomky) nedopřávala.

Jak jste na tom vy?

Tak schválně, fofrem, žádné velké přemýšlení – co na sobě bezpodmínečně milujete? S čím jste fakt spokojené tak jak to je? Co nemá žádné je to tak, ale kdyby to bylo tak, je to lepší.. Šup, 5 vět.

Šlo to? Jestli jo, možná už to nějakou dobu trénujete, co?

A teď 5 věcí, které na sobě zrovna nemusíte, co by mohlo být lepší?

To to frčí, co? Tenhle seznam se píše sám..

Podnikatelky to možná znají i jinak. Máte v ceníku cenu, jakou za své služby, čas, znalosti chcete vy, nebo cenu, jakou si myslíte, že vám lidé zaplatí?

A to je ono. Tady je ta odpověď.

Až o sobě přestaneme přemýšlet takhle, až z nás sebeláska (která nemá nic společného s nafoukaností, pýchou, nebo přebujelým egem) bude sálat ven, bude vyřešeno.

Jestli si chcete dát nějaký cíl nebo úkol, co zvládnout na mateřské, vřele doporučuju všem:

Vykašlete se na všechno kromě sebe a makejte (a ono to vydá na slušnou šichtu) každý den na tom, abyste byly spokojené většinu svého času a uměly se doopravdy radovat. Povinnosti až po radosti! (Jo, já vím, že nás to učili přesně opačně)

Jestli vás to stojí mnoho energie a nejde to naprosto hladce a samo, tak nedělejte ambiciózní plány, nezačínejte byznys, nesnažte se o dokonalý domov, o nějakou představu perfektní matky a partnerky (ať už je ta vaše jakákoli). Jestli ještě neumíte mít radost z „ničeho“, tak se na to všechno vykašlete, snažte se poznat, vzpomenout si a být tu především samy pro sebe. To je nejlepší dárek, jaký můžeme dopřát sobě i ostatním.

Smažte svoje představy a nechte věci plynout. Dnes (bacha, ne až zítra nebo za týden), je totiž první den zbytku vašeho života. (Díky, Jardo, za tuhle větu!) A právě dnes je ten den, kdy máte mít radost.

Věřte mi, že pak budeme i finančně ohodnocené tak, že se samy nestačíme divit.

Moje nové povolání nese oficiální název: Sběratelka krásných chvil. Čím chcete být vy, až budete velké?

A nějaké ty pěkné momenty a příjemné chvíle právě půjdu nasbírat na mentoringy a možná i konferenci probíhající v rámci letošního EPD, které budou probíhat 13. a 14. 4 2018. Těším se na setkání s dalšími ženami, od kterých si můžu mnoho odnést. Těším se na atmosféru, která na mě rozhodně nechá příjemné následky. Těším se na událost, kde se sejde mnoho dalších žen, které ví, že pracovat na své spokojenosti má smysl. Těším se na společnou vlnu, na které si chvíli pofrčíme a pak pojedeme domů a každá si v sobě povezeme zbrusu nové kousky

Potkáme se tam?

 

Zdroj: www.backontrees.cz