2022napsali-o-nasvšechny aktuality

Odměna, odměňování, výplata, plat, mzda, výdělek – jak se vyznat v pojmech a hodnocení práce

Proč není jedno, jaké pojmy v diskusi o tom, kolik kdo vydělává, používáme? V hovorové řeči se setkáváme často s tím, že lidé používají pojem plat a mají přitom na mysli obecně výdělek, a nikoliv peníze za práci ve veřejných institucích.

Těm, kdo se profesně zabývají mzdovou agendou, je to jasné: platem odměňují veřejné instituce jako je stát, obec, kraj, státní fond, ale i příspěvková organizace. Mzdou potom instituce soukromé, tj. firmy, soukromé školy, ale i neziskové organizace.

Jaký je mezi oběma pojmy rozdíl se dozvíte v článku publikovaném naším mediálním partnerem, magazínem Profi HR.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Autorkou článku je Petra Sofie Haken, metodička projektu 22 % K ROVNOSTI Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. S ní i s dalšími jejími kolegyněmi z projektu se budete moci potkat v rámci Mentoringového dne Equal Pay Day 2022 v sobotu 9. dubna 2022. Ženy ke svým kulatým stolům pozve také hlavní gestorka projektu Lenka Simerská a odborná garantka pro nástroj Logib Dita Jahodová.

Chcete si i Vy promluvit o penězích, nebo Vás zajímá úplně jiné téma? V programu mentoringového dne si jistě najdete to své. Stačí si pořídit vstupenku, vybrat si svou mentorku a registrovat se. Těšíme se na Vás.