Denisa Linhartová

Členka Komise rovných příležitostí Českého olympijského výboru || Advokátní koncipientka (právnička), Advokátní kancelář JUDr. Aleny Němcové, Ph.D.

Propojení na LinkedINInstagramFacebookOdkaz na knihuOdkaz na články

Aktuálně pracuji jako advokátní koncipient, kde se věnuji generální advokátní praxi, zároveň působím jako členka Komise rovných příležitostí Českého olympijského výboru, kde se zabývám zejména oblastí rovného odměňování ve sportu. Na toto téma jsem rovněž v roce 2021 publikovala odbornou knihu.

Téma:  Nečekej na vhodnou chvíli dělat svět lepším

Když jsem během studia na Právnické fakultě přemýšlela o tématu své diplomové práce, věděla jsem, že si chci vybrat téma, které je mi blízké. Od dětství nás rodiče vedli ke sportu, a proto jsem spojila věc, která je mi velmi blízká s tématem, které mě nejvíce štvalo – rozdílnými odměnami. A tak vzniklo téma rovného odměňování v profesionálním sportu. V té době jsem však netušila, jaký bič jsem si na sebe ušila. Nejen, že se jednalo o téma v odborné literatuře a judikatuře téměř nezpracované, brzy jsem zjistila, že pro mnohé je to téma velmi kontroverzní. A to nejen ve společnosti, ale i v akademické obci. Cítila jsem však, že je třeba udělat něco pro to, aby se situace odměňování ve sportu zlepšila.

Byla to cesta trnitá, ale už teď vím, že stála za to. Díky práci jsem se stala členkou Komise rovných příležitostí Českého olympijského výboru. Nakladatelství Leges se ji rozhodlo vydat jako knihu a mé odborné články zaznamenaly již několik tisíc přečtení. V České republice tak konečně vzniká obsah a odborná diskuse k tématu Gender Pay Gap ve sportu. Svůj boj však svádím nadále – ve (stále poněkud mužském) světě soudních síní, kde se s pomocí inspirativních žen snažím dělat dnešní svět trochu lepším.

Mám velkou radost, že v tom nejsem sama a že jsou ve společnosti čím dál více slyšet mladí lidé, kteří se snaží o změny k lepšímu. Vzdělání a mnoho let zkušeností jsou v životě cenné, mnoha změn lze však dosáhnout i bez nich. Lenka Bradáčová v jednom podcastu řekla: „když máte odvahu, můžete věci posunout k lepšímu“. Věřím, že s upřímným úmyslem, pokorou a pílí toho může dosáhnout každý.

Pojďme začít hned teď.

Jak doplňujete energii?

Nejdůležitější je pro mě dostatek spánku a sport, který mi pomáhá vyčistit si hlavu. Rovněž nedám dopustit na dobrou kávu.

Chystáte v roce 2022 nějakou změnu?

Ráda bych dokončila a obhájila svou doktorskou práci na Právnické fakultě UK a poté dále rozvíjela téma odměňování ve sportu. Nejedná se však o změny, ale spíše dlouhodobější plán.

Co děláte, když vám něco nejde, jak jste si představovala?

Vždy si říkám, že když to zvládli ostatní, zvládnu to také. Rovněž si připomenu, proč danou věc dělám a proč ji chci zvládnout. A když to nejde, na chvíli toho nechám, jdu si zasportovat anebo si pustím hudbu a pak se k tomu vrátím – s čistou hlavou.