Erika Vorlová

Chief Services Officer GasNet

Propojení na LinkedIN
pondělí 29.3.2021
středa 31.3.2021
14:00-15:30h

Původní profesí jsem klinický psycholog, ale brzy jsem přešla do byznysu, protože jsem si potřebovala vydělat na nájem. A nakonec jsem zjistila, že zkušenost z psychoterapie se dá zúročit i při práci s manažery :). Většinu své kariéry jsem byla zodpovědná za Lidské zdroje v různých typech byznysu – IT a telekomunikace, farmacie a posledních 10 let energetika. Od roku 2020 jsem jedinou ženou v Management Boardu firmy GasNet a své zodpovědnosti jsem rozšířila na podpůrné služby – HR, PR a komunikace, Facility & CarFleet, Procurement, Bezpečnost práce, Cybersecurity a Udržitelnost. Mám 2 syny, běhám na běžkách, jezdím na kole a cvičím jógu a čtu, kdykoliv to jde.

Téma:  Když si neřeknu, nedostanu.

Ukazuje se mi, že základem spokojenosti (a tím i úspěchu) je odvaha, zdravé sebevědomí, otevřenost a laskavost. Nejprve si však každá žena musí určit svou cenu. Vymezit hranice. A pak se musí naučit tuto cenu i limity dát najevo. Říct to jasně a srozumitelně.
Přitom by u toho neměla být militantní. Síla ženy spočívá právě v její ženskosti. Tedy v empatii, laskavosti a ve schopnosti nevnímat svět jen skrze své ego.
To však neznamená, že je úslužná a že se všem musí zavděčit. Musí si uvědomit, co je pro ni podstatné, aby pak nemusela litovat, že rozdrobila svůj čas v detailech. K tomu my ženy máme bohužel někdy tendenci. Chceme všechno dělat vlastními silami a ještě k tomu perfektně. A to nejde.
Nastavme si tedy vlastní priority a podle nich pak rozlišujme, komu řekneme NE, s čím si necháme pomoci, a od koho. V práci vedle sebe nechejme růst a pracovat schopné lidi. Právě oni mohou být nositeli našeho úspěchu (a tím i spokojenosti).
Nemám pocit, že nás muži nějak válcují. Ani v platových otázkách. Je to to tom, že mají větší kuráž říci, co chtějí.

Hlavní myšlenka pro mentees:

Když si neřeknu, nedostanu. Když si nenakreslím hranice, tak nebudu žádné mít.

Co mě v minulém roce nakoplo:

Změna pracovní role a pochopení, že Covid jen tak nezmizí a musím sama něco změnit

Co by pomohlo tomu, aby byl HLAS žen ve společnosti více slyšet?

Třeba prezidentka žena? Chybí nám vzory. Ženské vzory. Silné ženy, ale pořád ženy.

Zdroje inspirace:

Seriál Hra o trůny je skvělou školou politiky a diplomacie. Mám ráda podcasty Filipa Dřímalky, z knih v poslední době „Než vystydne káva“ od Tošikazu Kawaguči – příběhy o tom, jak je důležité komunikovat a sleduji slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou

Kterou ženu bych ráda potkala:

Miladu Horákovou kvůli její odvaze a osobní integritě.