Jiřina Jenčková

Mentorka, lektorka, koučka a majitelka Perfect Hotel Concept s.r.o.

Propojení na LinkedINInstagramTwitter
neděle 28.3.2021
14:00-15:30h

Loňský rok mi ukázal, že „zastavení“ dokáže v našich životech i spoustu věcí urychlit :-).
Okolnosti z vývoje posledního roku, které de facto vedly k téměř kompletnímu „zmrazení“ jedné velmi významné části mého podnikání, mně nepřímo donutily k další transformaci mého cash-flow. Člověk teprve až v takové situaci dokáže zjistit, jak flexibilní je doopravdy a že se nejedná jen o prázdné slovíčko často rutinně používané v našich životopisech. Na duhou stranu, každá „krize“, nebo lépe řečeno „situace“, je také skvělou příležitostí si svůj život přeskládat :-). Zkoušet věci dělat jinak, vidět jiné možnosti, formy a způsoby našeho fungování a jak nově pojmout pracovní i soukromý život.
Většina z nás v posledních 12 měsících strávila ve svých domovech podstatně více času, než kdykoli předtím. Více vnímáme potřeby jednotlivých členů naší rodiny a mnozí jsme se učili, jak „nově“ fungovat ve vztazích v tak „intenzivním kontaktu“. Také jsme mnohem více viděli a vnímali detaily našich domovů, včetně všech těch „drobných detailů“, které jsme mnoho let jaksi odkládali, nebo je prostě neměli „čas vidět“.
Náš domov by pro nás měl být místem pro obnovu našich vnitřních zdrojů, místem odpočinku a relaxace, místem, kde dobíjíme baterky, tvoříme si hezké vzpomínky a kde nám je prostě dobře. „Doma není tam, kde být musíme, ale kam se máme možnost vracet.“ A jak říkal Miroslav Horníček: „Domov není prostor, ale proces. Domov je bytost.“

Téma:  Lockdown a nové dimenze našich vztahů

„Kdo věří na zázraky, tomu se dějí!“
Vývoj událostí posledního roku nám přinesl mnoho životních změn. Ať již chtěných, nebo nechtěných, ale rozhodně neplánovaných. Většina z nás mnohem, mnohem více času tráví doma se svými blízkými. Někteří možná více, než by si sami kdy uměli představit, nebo si to kdy dokonce přáli. Tak nějak jsme si zvykli trávit velké množství času mimo své domovy a každá rodina měla svoji zaběhnutou rutinu.

Ale to vše se před rokem pro mnohé z nás dramaticky změnilo a my jsme mj. začali čelit velmi intenzivnímu kontaktu s naší rodinou v našich domovech. Najednou jsme začali více vnímat nejen detaily našich domácností, ale především jsme zažívali velmi intenzivní každodenní kontakt se všemi členy rodiny.

Pro některé z nás byl přechod na home office balzámem pro duši, který představoval úsporu času dojížděním do zaměstnání a jistě bychom našli i další výhody. Pro jiné z nás nová situace začala představovat veliký stres z tak úzkého a dlouhodobého kontaktu. Možná jsme po letech společného soužití začali naše nejbližší vnímat jinak, nebo z jiné perspektivy?

Jaké jsou vaše zkušenosti? Jak zvládáte případný stres? Chcete mít svého partnera, děti, rodiče i nadále takto blízko, nebo byste rádi vše co nejrychleji vrátili do původních kolejí? Zlepšily se vaše vztahy, nebo spíše naopak? Přijďte se podělit o své zkušenosti a vychytávky ke kulatému stolu. Věřte, že k harmonickým vztahům nám může pomoci i uspořádání našich domovů. Ráda se s vámi podělím o pár triků, které vám pomohou harmonizovat vaše vztahy 😊. Nemusíte vše zvládat samy. Nechme i prostor, aby nám pomohl. Protože, kdo věří na zázraky, tomu se přece dějí! 😊

Hlavní myšlenka pro mentees:

Není nutné být na všechno sama. Umět si říci (včas) o pomoc ukazuje naši sílu, kuráž a chuť chtít něco doopravdy změnit.

Co bych se o sobě chtěla dočíst:

Motivátorka a průvodkyně k pojmenování a splnění našich přání, snů a životních změn 🙂

Zdroje inspirace:

To by byl dlouhý seznam, ale např. kniha „12 pravidel pro život“. Jordan Peterson může působit trochu kontroverzně, ale jak říkám, „nová doba si žádá prozkoumat nové pohledy“ 🙂

Kterou ženu bych ráda potkala:

Od loňského roku se v mé praxi kouče/mentora velmi často skloňovalo téma VZTAHY. Jistě je zajímavé mít možnost pohovořit s významnými ženami z aktuálního businessu. Ale co třeba tentokrát zjistit, jak se ve skutečnosti žije/žilo manželkám významných mužů? Co takové ženy Karla IV.? Významné ženy dělají významné muže!

Co by pomohlo tomu, aby byl HLAS žen ve společnosti více slyšet?

Předpokladem k tomu, aby byl HLAS slyšen je, aby se „správně“ komunikovalo. Množné číslo používám záměrně, protože se to týká nás všech!

Co mě v minulém roce nakoplo:

Nucené zpomalení a místy až zastavení, mi umožnilo některé věci rychleji posunout, nebo alespoň transformovat. Uvědomila jsem si ještě větší vděčnost za rodinu, kterou mám. Měla jsem možnost navázat lepší „vztah“ s domovem a mít možnost více „cítit“, že harmonický domov dokáže být velkou zásobárnou energie pro pracovní i soukromý život.