napsali-o-nas

Akční ženy: Marika Čupa, blogerka o investování: FINdependence zóna Equal Pay Day bude pro ženy inspirací, jak investovat

V pořadí již 14. ročník největší české zážitkově-vzdělávací akce pro ženy Equal Pay Day se blíží, třídenní maraton přednášek, diskusí, rozhovorů, prezentací, mentoringu, workshopů i networkingu začne již 31. března. Novinkou letošního Equal Pay Day je FINdependence zóna, která v sobotu 1. dubna doplní 2. den akce – Mentoringový den. Jejím cílem je vzdělávat ženy v investování, předávat zkušenosti i dát příležitosti na získání inspirace. Ve FINdependence zóně jsou připraveny přednášky, workshop i panelová diskuse. Program FINdependence zóny pomáhá připravovat i Marika Čupa, která píše články a blogy o investování a jejím velkým tématem je i investování žen. My jsme si nenechali ujít příležitost vyzpovídat ji.

Mariko, v jakém stadiu jsou přípravy FINdependence zóny? V den, kdy spolu mluvíme, již známe podrobný program a pokud ženy doposud váhaly, o čem že to celé bude, tak rovnou můžeme váhání přesměrovat k těšení.

Je to přesně tak, program FINdependence zóny už máme hotový a máme velkou radost, že naše pozvání přijaly skvělé ženy. Na programu máme třeba panelovou diskusi na téma „Investování, co nás čeká v roce 2023“, pak budeme řešit investování do nemovitostí, máme přednášku na téma pasivní investování, chceme se věnovat i tématu daně z investic, protože jedna věc je investovat, druhá věc je vědět, jaké mají vaše investice daňové dopady. A konečně program zakončí workshop na téma finanční wellness – 5 kroků pro vaše finanční zdraví. Já osobně se na všechny části programu moc těším a doufáme, že si to užijí i ženy spíkerky i ženy, které si do FINdependence zóny přijdou vše poslechnout.

Hlavním tématem FINdependence zóny je tedy Jak investovat v roce 2023. Mariko, vy píšete o investování a akciovém trhu, ale sama i investujete. Oba víme, že neexistuje žádné zázračné a již vůbec ne paušální pravidlo, jak investovat a neprodělat, ale přece jenom: můžeme alespoň trošinku zaspoilerovat a předem našim čtenářkám prozradit, co se nejenom od vás, ale i od dalších expertek ve FINdependence zóně můžou dozvědět?

Něco jsem nakousla už u předchozí otázky, ale naším záměrem v rámci FINdependence zóny je věnovat se více druhům investic, aby ženy mohly nasát informace na různá témata: proto se můžete těšit třeba na to, jak investovat do nemovitostí, jak pasivně investovat do akciových indexů či jak vůbec získat peníze na investování, což bude obsahem workshopu na téma finanční zdraví.

Nejenom globální, ale i ten náš český a slovenský virtuální rybníček poměrně hustě kalí ne vlci, ale podle mého spíše kojoti, nebo ještě lépe „hyeny z wall street,“ převážně mladí kluci, kteří před pozadím s cizími jachtami točí videjka o tom, jak pomůžou každému vydělat pokud ne miliardy, tak zcela jistě miliony…Dokážeme nějak laiky v investování přesvědčit, aby těmhle podvodníkům nenaletěli a o svých investicích se radili s reálnými odborníky, kteří investování rozumějí?

Tohle je moc dobrá a trefná otázka. Kdybych měla říci tři základní rady, jak tomuhle nenaletět, tak by to bylo: na prvním místě používejte selský rozum, který často velmi dobře umí poznat, že něco někde nesedí. Na druhém je určitě poradit se s někým zkušenějším, zejména pokud dané investici nerozumíte. A na třetí místo bych dala určitě finanční vzdělávání, a tím rozhodně nemyslím, že je nutné mít diplom z financí. Je ale důležité průběžně se orientovat, sbírat různé informace od lidí, kteří se v oboru investování pohybují – a to je i jeden ze záměrů, proč děláme FINdependence zónu – aby ženy měly místo, kde si mohou vyslechnout jiné ženy, které jsou v investování úspěšné, mohly si popovídat, zeptat se a sdílet, cokoli budou potřebovat.