měníme světtiskové zprávyvšechny aktuality

TZ: Equal Pay Day 2021: Vzájemná podpora jako klíč ke změně

By 31. 3. 2021 No Comments

Praha (1. 4. 2021 ) – Celých 7 dní plných inspirace, motivace, sdílení a vzájemné podpory – to je 12. ročník Equal Pay Day, který vyvrcholil ve čtvrtek 1. dubna 2021. Zájem o to být u toho byl mezi ženami i muži obrovský. Celkem 918 účastnic a účastníků, 39 vystupujících a 60 mentorek, kteří si našli čas a věnovali svou pozornost tématu platů, kdy rozdíl mezi platy mužů a žen činí v ČR v průměru 18,9 %, a rovných příležitostí, jsou toho důkazem. Už dnes si do svých diářů můžete poznamenat červenou tužkou termín 13. ročníku, který nás čeká ve dnech 8. a 9. 4. 2022

Vládní nařízení poslala již podruhé konání této akce upozorňující na problematiku nerovného odměňování žen a mužů do online formátu. Organizace Business & Professional Women CR, která za touto akcí stojí, vzala tento fakt jako příležitost, která umožnila zapojit osobnosti nejen z Česka, ale doslova z celého světa. Setkat jsme se taky mohli například se slovenskou diplomatkou a političkou Magdalenou Vašáryovou, britskou podnikatelkou Antonií Burrell, ředitelkou komunikace Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF) Jackie Brock Doyle nebo Global International Supply Chain Head v pivovarnické skupině AB InBev Flavií Gomes Aragao.   

V rámci Equal Pay Day otevíráme témata, která jsou důležitá, ale ve společnosti se o nich málo mluví. Svůj podíl na tom má i menší zastoupení žen ve veřejném prostoru, kdy jejich hlas není dostatečně slyšet. Poukazujeme na ně v netradičním světle, odborně, ale přesto srozumitelně, skrze příběhy lidí, kteří se je nebojí sdílet, s příklady dobré české i mezinárodní praxe, které fungují.

Během nabitého programu se ke slovu dostali ženy i muži, slyšeli jsme nejen jejich názory, ale také mnohdy velmi silné osobní příběhy. O ty se s námi podělily ženy z veřejného prostoru, podnikatelky i zástupkyně firem, které již přišly na to, že vytvořit ženám podmínky k tomu, aby se mohly realizovat, se vyplácí. Vystoupení žen jako Daniela Hlaváčková, Market Head Slovakia společnosti Mars, Mounia El Hilali CEO & CSO IKEA CR, Slovakia, Hungary, Gabriela Bechynská, Corporate & Government Affairs Manager CZ/SK, Hungary Mondelez International, byla dle reakcí účastnic plná pověstných „AHA“ momentů, které mohou nejen ženy posunout dál v jejich kariérách. 

Témata, která přišla na „přetřes“ byla různá, od nerovného odměňování žen a mužů, na které v rámci svého vystoupení upozornila Lenka Simerská, hlavní gestorka projektu 22 % K ROVNOSTI, přes rovnost příležitostí až po tipy na nastavení work-life balance. Atmosféra panující ve virtuálním sále během konference i v rámci mentoringových setkání, byla nabitá pozitivní energií, odhodlaností mluvit o tématech, která nemusí být pro každého z nás komfortní, chutí žen podpořit se navzájem.

Vzájemná podpora žen byla jednou z hlavních myšlenek, která rezonovala v řadě vystoupení v rámci konference. Naprosto jasně její potřebu vyjádřila významná česká ekonomka a rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová, když řekla: „Každá žena, která se dostane do vysoké pozice, by se měla snažit vytvářet podmínky pro další ženy, aby se jim to také mohlo podařit, a musí být inspirací pro ostatní.“ 

Právě proto má akce jako Equal Pay Day a nezisková organizace Business & Professional Women CR své nezastupitelné místo v českém veřejném prostoru. Otevírá totiž diskuzi, která bude hrát do budoucna velmi významnou roli při obnovování škod napáchaných pandemií COVID-19. „Svět se změnil možná víc, než jsme si ochotni v tuto chvíli připustit. Každá změna je ale výbornou příležitostí nastavit nová pravidla, zamyslet se nad novými šancemi, které nám vzniklá situace dává a pokusit se vytvořit svět lepší, svět, ve kterém se bude nám všem lépe žít – z mého pohledu tedy hlavně svět férovější,“ říká Lenka Šťastná, prezidentka neziskové organizace Business & Pofessional Women CR z.s.

Kontakt pro média:
Katarina.krajcovicova@bpwcr.cz