napsali-o-nasvšechny aktuality

TN.cz: Podpora ze strany manažera je naprosto zásadní. Buďte vidět a slyšet

Být vidět a slyšet je podtitul letošního 14. ročníku konference Equal Pay Day, která od roku 2010 vnáší do veřejného prostoru názory žen, které nejsou běžně slyšeny a respektovány. Program konference, na kterém vystoupí 85 % žen, je připravený. Přidejte se i vy.

Být vidět a slyšet značí, že je třeba si uvědomit, nakolik je slyšet hlas žen a mužů, kterým jde o hlas žen i o posilování rovných příležitostí a diverzity. Zároveň si je potřeba uvědomit, že když nejsou viditelné ženy v různých profesních rolích, nejsou viditelné ani jejich zkušenosti, názory a témata, která mají potenciál rozvíjet celou společnost. 

Jak ale svou viditelnost a hlas systematicky posilovat a neodmítat příležitosti? Jakou roli v tom hraje mentoring, odvaha a důvěra? A jak se o viditelnost a hlas žen starají firmy a proč je to dobré? Přinášíme příklad v mini rozhovoru s Ozge Hatiboglu, Managing Director European Export ve společnosti Mondelēz, která je generálním partnerem.

​Co mají společného finanční analytička marketingových služeb v USA, auditorka v továrně na výrobu kávy v Itálii, seniorní manažerka komerčních financí ve Švýcarsku a ředitelka pro evropský export? Všechny tyto profese spojuje jediné jméno – Ozge Hatiboglu – žena, která za téměř 16 let ve společnosti Mondelēz International vystřídala neuvěřitelných 11 pozic ve čtyřech různých státech. Nikdy se nebála postavit výzvám a převzít odpovědnost za svůj život a kariéru.

Jak říká sama Ozge: „Nikdy jsem neplánovala na dlouhé roky dopředu, do nových věcí jsem od začátku šla s tím, že všechny zkušenosti a znalosti, které získám, se mi mohou v životě hodit.“ Je to jenom na rok… Vše začalo v předposledním ročníku na univerzitě v jejím rodném Turecku, kdy se rozhodla podat přihlášku do ročního work & study programu ISIC na Novém Zélandu.

Říkala si, asi mě nevezmou, ale pokud se nepřihlásím, tak to nikdy nezjistím. A tímhle krédem, nebo chcete-li pravidlem, se Ozge řídí celý život. Je v pořádku o sobě pochybovat, ne vždy člověk dopředu ví, co ho může potkat, s čím bude muset bojovat, ale musí mít odvahu to zkusit a ochotu pracovat, jak nejlépe dovede.