V pořadí již 14. ročník legendární pracovně-zážitkové konference Equal Pay Day, která upozorňuje na existující rozdíl v odměňování žen a mužů v Česku, v neděli skončil. A 15. ročník už se přípravuje. Konat se bude 11. a 12. dubna 2024.
Podtitulem letošní třídenní konference, která se konala v pražském Clarion Congress Hotelu, bylo BÝT VIDĚT A SLYŠET. Téma se promítlo do mnoha vystoupení. Veřejně prospěšná společnost Business & Professional Women CR, která za konferencí stojí a dlouhodobě se tématu rovných příležitostí věnuje, představila také celou řadu dalších projektů, které mají za cíl podpořit ženy v podnikání, či šířit osvětu v oblasti budování firemních kultur zaměřených na podporu rovných příležitostí a work life balance.
29 vystupujících přineslo pro 676 účastnic a účastníků páteční konference témata, která jsou důležitá pro společnost, která směřují k porozumění tomu, jak se v ní ženy i muži cítí, jakým bariérám a stereotypům čelí, jak díky tomu ztrácíme ekonomický, lidský, inovační i sociální kapitál a možnost dívat se na věci aktuálně.
Jak zdůraznil ve svém vystoupení Ulrik Vestergaard Knudsen, OECD Deputy Secretary General – rovné příležitosti pohání ekonomický růst, posilují demokracii a zvyšují wellbeing celé společnosti. A proto jsou důležitým tématem nejen pro OECD samotné, ale mělo by být v centru pozornosti jednotlivých vlád, firem i nás všech.
Rovné odměňování, diverzita a zahraniční zkušenosti
Odpovědi na otázky, proč a jak se tématy zabývat, trendy v ČR, ale zejména jaké jsou zkušenosti ze zahraničí sdílely vystupující, které jsou příkladem role model žen, které prošly náročnou kariérní cestou do nejvyšších pozic.
„Je zcela zřejmé, že bavit se o tom, jak ženy vnímají situaci ve společnosti a vše čemu čelí je nutnou potřebou proto, abychom rozuměli tomu, na co se v dané společnosti zaměřit, co podporovat, čemu čelit a co odbourávat. S oblibou říkám, že společnost se nedělí na ženy a muže, ale skládá se z nich, proto musíme znát názory a postoje obou skupin a ptát se, proč je někdy jedna z nich méně vidět a slyšet,“ říká prezidentka pořádající organizace BPWCR a zakladatelka konference Lenka Šťastná.