Zora Cejnková

Scénáristka a režisérka, KMB International Films

Propojení na LinkedIN
sobota 27.3.2021
14:00-15:30h

Zora natočila řadu úspěšných dokumentárních filmů. Jeden z nejzajímavějších byl filmovou detektivkou o nalezení relikviáře sv. Maura „Hon na sv. Maura“, nebo tajně natočený film „Kuba inkognito“. Světové pozornosti se jí dostalo díky televiznímu formátu „Dovolená v protektorátu“, který napsala i režírovala a za který získala prestižní cenu Eurovize. Na jaře jí vychází knižní prvotina s titulem Elementi.

Téma:  Jak uspět a být šťastná v kompetitivním kreativním prostředí

V televizním prostředí se pohybuji 25 let. Začínala jsem na Nově v 90. letech, působila jsem na Primě, a posledních dvacet let jako nezávislá filmařka točím převážně pro Českou televizi. Prostředí všech televizí i dalších médií, reklamních a všech jiných agentur je velmi individualistické a kompetitivní, nebudují se týmy, ale osobnosti. Principem není splynout s ostatními v jeden celek, ale naopak vystoupit z řady. To je předpokladem úspěchu kreativce, autora, scénáristy, režiséra a každého dalšího. Jak najít rovnováhu mezi snahou prorazit a budováním dvousměrných přátelských pracovních vztahů s kolegy, které pomohou ve složitých okamžicích neúspěchu? Ten totiž zákonitě přichází u každé kreativní práce. jak se otřepat, vstát a jít dál, za novými výzvami a úspěchy? Jak se prosadit v konkurenci mužských kolegů, kteří mají ostré lokty?

Hlavní myšlenka pro mentees:

Že i ve vysoce kompetitivním prostředí, jako je televize a film, mohou uspět. Pakliže mají talent a vůli pracovat – na sobě.

Co mě v minulém roce nakoplo:

Spíš bych vám mohla napsat, koho bych nejraději nakopla já…

Zdroje inspirace:

Jakékoliv životopisy slavných spisovatelek, malířek, filmařek, zkrátka umělkyň.

Kterou ženu bych ráda potkala:

Melindu Gates, abych se ji pokusila přesvědčit k podpoře uměleckých oborů a žen v umění (kromě toho, co už její nadace dělá).

Co by pomohlo tomu, aby byl HLAS žen ve společnosti více slyšet?

Pomohla by symfonie ženských hlasů, které se vzájemně podporují.

Co bych se o sobě chtěla dočíst:

Dočetla jsem se toho už mnoho a ne vždy mě to potěšilo… Na druhou stranu různorodost názorů je poučná a nastavuje ono pověstné zrcadlo. Co ale filmaře vždy potěší, je zájem diváků, férová kritika a samozřejmě nějaká prestižní filmová nebo televizní cena.