Iva Lecká

Moderátorka Rádia Blaník, certifikovaná koučka NLP

Téma mentoringu:
Strach je jen iluze

Pátek 12.4.2024

Clarion Congress Hotel Prague

Mentoring
Vstupenky
Téma:  Strach je jen iluze

Téma „strach je jen iluze“ jsem zvolila záměrně. Vnímám to kolem sebe a vnímám to i na sezeních s klienty v rámci koučinku. Téma strachu v nejrůznějších podobách se objevuje často. Strach z toho, že selžou, že je nikdo nebude mít rád, že neobstojí v práci ani ve vztahu. Strach, že nejsou dost dobří. Strach, že nezvládnout tempo dnešní doby, strach říci si o peníze, strach říct prosté ne… atd atd. Přitom strach je jen iluze. Samozřejmě – strach je přirozená reakce, má nás chránit. Ale jak často nás honí medvěd nebo stojíme nad propastí? Žijeme v době, která je nesmírně rychlá, agresivní. Vnímám to i skrze svého 13ti letého syna, se kterým často diskutujeme o škole, jejím nastavení a také o tom, jak vnímá vztahy uvnitř třídy mezi svými vrstevníky. I tady se strach objevuje v mnoha podobách…Ze všech stran se na nás valí spousta informací. Sociální sítě nás drží v kleštích. Drtí nás určitý diktát toho, co rozhodně musíme. Ale je to nezbytně nutné? Opravdu musíme? Opravdu je to pro nás dobré a potřebujeme to k životu? Jak z toho ven? Ráda bych tohle téma v rámci mentoringu otevřela. Strach. Proč a čeho se nejvíc bojíme? Co nás brzdí v tom, abychom dosáhli svých snů? A proč se naopak ženeme někam, kde třeba vůbec nemusíme být? Proč se bojíme změn? Jak si jednoduše uklidit sám v sobě a přestat se zbytečně bát – to bude moje téma a věřím, že ať už v menší nebo větší míře je to téma, které se dotýká každého z nás.

O mně

Můj profesní život se začal ubírat trochu jiným směrem, ačkoli jsem nedoufala, že se k podobnému kroku někdy rozhodnu. Z role moderátorky – pracující v zajeté moderátorské dvojici – jsem po více jak dvaceti letech vyplula na sólovou dráhu. Přineslo to do mého života řadu změn. V tuto chvíli si tedy užívám novou práci, připravuji knížku a samozřejmě i nadále pomáhám lidem v jejich osbních životech formou koučinku.

Co pro vás znamená slovo “příležitost”?

Život je neuvěřitelně pestrý, ovšem pouze pro toho, kdo se umí dívat kolem sebe. Mnohokrát nám totiž do života vstupují různé možnosti, které buď nevědomky přehlížíme nebo záměrně ignorujeme, ovšem které mohou náš život obohatit a zpestřit. Může to být v celé té naší životní mozaice další, zajímavý dílek, který nás může posunout dopředu. Nejsem rozhodně konzervativní typ. Mám ale ráda zajeté rituály… Vydala jsem se profesně na dráhu, která si žádá zůstat na jednom místě, jenž si roky budujete, vytváříte. V podstatě si budujete vztah. Právě čas prověřuje vaše schopnosti. Nicméně i v naší mediální sféře přicházejí nabídky, které vás umí ze zajetých kolejí vytrhnout a všechno převrátit vzhůru nohama. Nic pro slabé povahy :-)) Ovšem tak, jak vám to v životě udělá pořádnou vichřici, přináší to i jisté benefity. Ale protože jisté je, že je vše nejisté, je to sázka do loterie a vy nemůžete vědět, jestli jste vsadili na správnou kartu. Jenže jak často přichází příležitost něco změnit, posunout se dál? Před takovou nabídkou jsem se ocitla i já. Hezky tváří v tvář. Zajímavé je, že to přišlo ve chvíli, kdy jsem já sama cítila, že potřebuji změnu. Jako by do sebe zapadla ozubená kolečka ve velkém mechanismu. Vzít příležitost za pačesy a nebo jí nechat plavat? I já jsem se potýkala s mnoha otázkami, které jsem potřebovala zpracovat a ujistit se, že když na nabídku kývnu, bude to správné rozhodnutí. Ale co je správné nebo špatné? To vždy ukáže čas a je jen na nás, jestli najdeme odvahu vystoupit ze své komfortní zóny a zvedneme vhozenou rukavici. Pak se ale začnou dít věci! Je to parádní jízda!! Příležitost je pro mě šance posunout se dál, objevit nové věci a rozšířit si obzory. Učit se. Nestagnovat. Žít.

Jaká příležitost vám změnila život?

V životě jsem jich zažila několik. Ta poslední, změna rádia a vysílacího času, zasáhla i do mého osobního rytmu. Všechno je jinak. Musela jsem se naučit fungovat v jiném režimu. A díky tomu jsem získala i nové pracovní nabídky.

Jakou příležitost jste propásla?

Myslím, že jsem žádnou neprošvihla. Vše, co ke mně přichází, pečlivě zvažuji. V rámci aktuální situace i s možným krátkodobým výhledem. Zatím jsem nelitovala ničeho, co jsem odmítla, ani toho, na co jsem kývla.

Co byste popřála Equal Pay Day k 15. narozeninám?

Přeji především odvahu a vytrvalost. Aby se díky EPD začaly posouvat hranice i tam, kde ještě jsou. Aby i nadále byl EPD pro ženy silným, sebevědomým a inspirativním parťákem.