Aktualitynapsali-o-nasvšechny aktuality

Idnes.cz: Platová rovnost? Ženy jsou málo naštvané na svou mzdu, říká Lenka Šťastná

Právě na 6. března připadá Den rovného odměňování, symbolický den upozorňující na rozdíly v odměňování mužů a žen. Tímto tématem se dlouhodobě zabývá Lenka Šťastná, která se po mnoha letech práce v manažerských pozicích v bankovnictví a ve velkých firmách rozhodla svoje znalosti a zkušenosti využít k podpoře žen. Před patnácti lety založila Business and Professional Women ČR jako součást BPW International, nejvlivnější ženské organizace na světě. Jejím hlavním cílem je podpora žen v jejich ekonomické nezávislosti.

Organizace pořádná každoročně konferenci Equal Pay Day, která upozorňuje na to, že ženy stále berou za stejnou práci měně peněz. „Ženy jsou ještě pořád málo naštvané, možná proto je rozdíl v platech stále velký,“ říká Šťastná.

Tématem, kterému se již roky věnujete, je rovné odměňování žen a mužů. Vaše organizace pořádá již 15 let konferenci Equal Pay Day (letos se koná 11. a 12. dubna v hotelu Clarion Congress Hotel Prague). Co vás vlastně vedlo k tomu společnost založit a této problematice se věnovat? V roce 2009 vyšla poprvé v Českém statistickém úřadu statistka, která ukazovala rozdíl mezi tím, kolik berou muži a kolik ženy. Tehdy to bylo 26,7 procenta. To číslo nikdy nezapomenu. Statistiku na toto téma zveřejnil i Eurostat a Česko se tehdy umístilo v žebříčku předposlední, za námi bylo už jen Estonsko. Tak jsme s kolegyněmi začaly uvažovat, co s tím budeme dělat. Ale legrace to nebyla. Skoro každá žena, které jsme o tom řekly, odpověděla, že jí se to netýká. Zvlášť tedy ty, které byly zaměstnané na vyšších pozicích, měly pocit, že to není jejich problém. Mým argumentem byly statistiky.

Jak tedy vypadaly první ročníky konference?
Bylo to spíš takové povídání. Především jsme chtěly upozornit na to, že je to realita. A to velmi problematická. Tak jsme o tom mluvily. Tehdy nebylo ani mnoho relevantních informací. Rozdávaly jsme jako symbol akce červené tašky a snažily jsme se vysvětlit, že červené jsou proto, že je to barva minusu v účetnictví.

Jak si vysvětlujete, že je to ve společnosti stále téma relativně okrajové? Že nerozčiluje muže celkem chápu, ale proč podle vás nejsou naštvané ženy?
Popravdě tomu také nerozumím. Kdyby se ženy spojily a o problematice diskutovaly, je šance, že se bude něco dít. Na druhou stranu, příčiny vlastně přesně neznáme. Každý jsme nějaké individuum a čísla, o kterých mluvíme, jsou průměry. Každá z nás žije v jiném prostředí. Musím říct, že pomohlo, že to začaly řešit korporáty. Velké firmy se snaží tento problém vymýtit a snaží se, aby za stejnou práci dostali muži a ženy zaplaceno stejně.

Kde ty rozdíly mezi platy vlastně vznikají?
Je to složitější. Ve vedení firem je málo žen obecně, takže spíše zastávají funkce, kde jsou platy nižší. Vliv na to má také rodičovská dovolená, která je dost dlouhá. Navíc málokterá žena se po ní vrátí na stejné místo. Dalším faktorem, který se do průměru promítá, je také to, že i když se žena vrátí na stejnou pozici, firmy většinou nevalorizují platy. Takže nastoupí a bere méně. Do problematiky se promítá i to, že jsou to většinou ženy, které se starají o domácnost, a večer jim začíná tvz. neviditelná směna. Takže nemají tolik času a z práce musí dejme tomu dříve domů. To platy ovlivňuje také. Jsou to ženy, které jdou domů, když je dítě nemocné. O těchto vlivech neradi mluvíme, ale existují. Teď se začalo měřit, kolik času stráví péčí o domácnost ženy a kolik muži. A asi nemusím říkat, kdo vede na plné čáře. V Česku je ten rozdíl extrémní.

Na rodičovskou dovolenou chodí převážně ženy, ale mají vůbec na vybranou? Aby šel na rodičovskou muž, se přece rodině nevyplatí, když většinou bere více peněz..
Tohle je tak trochu začarovaný kruh. Samozřejmě nevyplatí. Ale když žena zůstane tři roky doma s dítětem a ztratí veškerý kontakt se svým oborem, nevyplatí se to ve finále také.

Znáte nějakého muže, který za rovné odměňování bojuje?
Samozřejmě takoví muži jsou. Především v korporátech. Tedy v těch, kde je to firemní kulturou. Jestli mohu jmenovat, skvělým příkladem, kde to opravdu funguje, je firma Philip Morris, která na to má dokonce certifikaci Equal-Salary. Navíc ředitelem personálního je zde muž. Ve většině firem jsou na tomto místě ženy.

Které firmy to podle vás také dělají dobře?
Takových firem je samozřejmě víc, například Mondelez International, Plzeňský Prazdroj, Danone, ale i Gasnet, Mars, Allianz nebo Raiffeinsenbank. Mohu to však také zobecnit. Ve většině firem, které mají zahraničního vlastníka, to funguje lépe, dávají si na to programově pozor a o problematiku rovného odměňování se zajímají. A je mezi nimi i dost mužů, kteří to řeší.

Když odbočím, před měsícem jsme pořádali panel mužů na rumunské ambasádě, který byl zaměřený právě na rovné odměňovaní, ale také se debatovalo o uplatnění talentů žen, což považujeme za celospolečenskou debatu a problematiku. A na ní vystoupil i ředitel firmy Opavia, podle kterého to takhle dál nejde. A to je přesně to, co jako společnost potřebujeme. Muže, kteří se toho nebojí a kteří přijdou na naši konferenci, protože je jim jasné, že nefér podmínky pro ženy je potřeba řešit.

Vaším původním oborem je bankovnictví. Jak to fungovalo tam?
Bankovnictví je zrovna odvětví, které je na tom nejhůř. Doteď jsou tu největší rozdíly v tom, kolik vydělávají ženy a kolik muži. Ten rozdíl je asi 40 procent. Proč? Protože jde o peníze. A když jde o peníze, znamená to, že jde o moc. Nemáme tedy například ani jednu generální ředitelku banky.

Není to v podstatě tak, že tento, řekněme trend, nastavili muži, mužům vyhovuje, a proto je tak těžké s ním bojovat?
Myslím, že je to jinak. Mužů se to prostě netýká, proto je to nezajímá. Pokouším se jim vysvětlovat, že to není nic proti nim. A že kdyby jejich partnerka brala o 17,7 procenta vyšší plat, je to dobré nejen pro ni, ale potažmo pro celou rodinu. Za to by přece byla na konci roku hezká dovolená. Muži, který má dceru, se to také vysvětluje lépe. Ve chvíli, kdy si představí, že ji pošle studovat do zahraničí, a ona po návratu bude vydělávat skoro o 20 procent méně, není to fér. Proč proboha? A navíc, bude se to v čase proměňovat. Dokud nepůjde na rodičovskou dovolenou, bude její plat srovnatelný s mužskými kolegy. Bod zlomu nastane právě v době, kdy si pořídí děti.

Jsou opravdu ženy málo naštvané?
Asi ano. Funguje to přece tak, že mám-li nějaký problém, jdu a řeším ho. Jenže my to asi nemáme v povaze, také se trochu bojíme, tak trochu se vezeme a čekáme, že to za nás někdo vyřeší. Chápu, že je to problematika složitá, protože se týká celého života, domácnosti, toho, jak to máme nastavené s partnery. Protože to mají být opravdu naši partneři, rozhodně by to nemělo fungovat tak, že je doma „živitel“ a „služka“. To nejde a nefunguje to. Řekla jsem to sice ošklivě, ale „model služky“ funguje i v partnerství, kde žena vydělává stejně jako muž.

Čím to je?
Určitě tím, co jsme viděly doma a jak jsme byly vychované. Ženy se také často sebeobětují, mají pocit, že musí všechno zvládnout samy a ještě precizně.

Takže „syndrom hodné holčičky“?
Dá se to tak říct. Určitě nás ovlivnilo, jak nás rodiče vychovávali, ale i vzdělávací systém. Náš život ovlivňuje celá řada stereotypů. Je nutné si je uvědomit a odstranit.