tiskové zprávyvšechny aktuality

TZ: Equal Pay Day 2021 – Počítejte s námi!

By 22. 1. 2021 No Comments

PRAHA, 22. 1. 2021 – Ženy v České republice vydělávají v průměru o 20 % méně než muži. Pro někoho překvapení, pro ženy však smutná realita. Na téma, které v současnosti stojí na okraji zájmu, již podvanácté upozorní konference Equal Pay Day, tentokrát s podtitulem „Počítejte s námi“. Ta proběhne online od 26. března do 1. dubna 2021.

V České republice akci od roku 2010 pořádá veřejně prospěšná organizace Business & Professional Women CR (BPWCR). Jejím cílem je informovat veřejnost o stávající situaci, vyvolat odbornou diskuzi nad příčinami vysoké platové nerovnosti a používat nástroje pro jeho postupné odstranění. „Ženy v Česku berou zhruba o 20 % méně než muži. Jsou to průměrná čísla, ale zarážející je fakt, že se díky nim pohybujeme na posledních místech v žebříčku dalších evropských zemí. V Evropě máme nejvyšší podíl žen s dětmi, které nepracují. To všechno má nejen vliv na kvalitu života rodin s dětmi, kterým příjmy chybí, ale velmi silně jsou tím ovlivněny i důchody žen. Řada z nich je tak v důchodovém věku ohrožena chudobou. A to je opravdu velký problém, který si bohužel řada lidí neuvědomuje,“ říká Lenka Šťastná, prezidentka BPWCR.

Každoročně se konference účastní více jak 1000 žen i mužů, kterým současná situace není lhostejná. Společně pak diskutují, sdílí své zkušenosti a hledají řešení, která by mohla problém vyřešit. „Je to na nás, na aktivních a úspěšných ženách, abychom se snažily najít cestu, jakou se vydat a dosáhnout změny. Paradoxně nám v tom může pomoci i pandemie, která jednak rychle zpopularizovala flexibilní formy práce, ale také jasně odhalila obrovský podíl neplacené práce žen v domácnosti a ve vzdělávání dětí. Řada rodičů totiž musela zůstat doma s dětmi a nejčastěji to byly právě ženy, protože jejich manželé mají vyšší příjmy, a důsledkem toho byl například nedostatek zdravotnického personálu, který z velká částí tvoří ženy,“ upozorňuje Lenka Šťastná. 

Equal Pay Day je symbolický den, upozorňující na rozdíly v odměňování mužů a žen. Jde o globální osvětovou kampaň organizace Business & Professional Women International. Upozorňuje na stále trvající problém nerovnosti v odměňování žen a mužů, tzv.  Gender Pay Gap. Jde o veřejně známý a dostupný údaj, který se počítá ve všech zemích světa. V Česku loni tento den připadl na 16. března. 

Vstupenky na 12. ročník Equal Pay Day lze do konce února zakoupit v rámci předprodeje za zvýhodněné cenyBusiness & Professional Women CR, z.s. je veřejně prospěšná organizace, která sdružuje aktivní ženy, které chtějí dělat mnohem víc než jen byznys. Organizace je součástí mezinárodní sítě BPW International, jež působí již 90 let ve více než 100 zemích světa. Zakládající členkou organizace byla česká senátorka Františka Plamínková. V ČR tuto organizaci založila v roce 2010 Lenka Šťastná s vizí, že když se ženy spojí, dokážou neuvěřitelné věci.

Kontakt:

Katarína Krajčovičová
E: katarina.krajcovicova@bpwcr.cz
T: 723 781 237

Pozvánka, loga a infografika ke stažení zde.