Aktuality 2023napsali-o-nas

Akční ženy: Projektová manažerka Equal Pay Day Helena Dreiseitlová: Equal Pay Day je láska, je to magie, kterou jinde nezažijete

V plném proudu jsou přípravy již 14. ročníku pracovně – zážitkové akceEqual Pay Day, pořádané veřejně prospěšnou organizací Business & Professional Women CR, která aktivně vytváří platformu pro diskusi aktuálních témat s prezentací odborného pohledu žen. Český Equal Pay Day je dnes bez debaty největší akcí o ženách, ale nejen pro ženy v naší zemi. Půlroční kampaň za rovné odměňování vyvrcholí 3 denní konferencí plnou ženských vzorů a témat, která aktuálně pálí ženy. Letošní Equal Pay Day se v Praze uskuteční 31. března až 2. dubna a my jsme z přípravného maratonu na chviličku vytrhli projektovou manažerku Helenu Dreiseitlovou.

V první řadě děkuji, že jste si na naše otázky vyhradila čas. Letošní 14. ročník Equal Pay Day nabízí všem zúčastněným ženám vyslechnout si a aktivně prostřednictvím speed mentoringu i online mentoringu poznat osobně klidně až 100+ inspirativních osobností. Z organizačního pohledu mě ale zajímá, kolik lidí – předpokládejme, že převážně žen – se podílí na přípravě téhle největší české společensky odpovědné akci?

Dejme to ještě jinak: kolik lidí z vašeho organizačního týmu je v běhu Equal Pay Day (EPD) na place? Kolik lidí zabezpečuje to, aby celá akce běžela tak, jak byla naplánována?

HD: (smích) Jak jste věděl, že na akci běháme??? To je totiž hodně výstižné slovo, které platí pro zhruba 30 – 40 žen, které se na akci každodenně „pohybují”. Já sama často o sobě říkám, že na fotografiích mne můžete identifikovat pouze jako červenou čáru 😉

Ale opravdu, akci chystá v měsících leden – březen, tzn. cca 3 měsíce nejaktivnějších příprav, zhruba 50 lidí, včetně core teamu BPWCR, který tvoří 8 žen.

Přípravám a organizaci EPD se aktivně věnujete již od roku 2013 – gratuluji k vašemu jubilejnímu 10. ročníku. Můžeme v nějakých základních nebo směrodatných číslech sumarizovat, kam se tahle akce posunula za léta, co ji vy a váš tým připravujete?

HD: Panejo! 10 let uteklo jako voda. Musím přiznat, že jsem si zhruba na rok dala v roce 2019 přestávku a nasměrovala jsem své kroky do IT. Ale EPD je láska. Vrátila jsem se. Mám to nastavené jako projektové dítě. Na začátku nás bolely zuby, ostýchaly jsme se téma ženy a peníze natvrdo otevřít, ale postupně se nám to povedlo. Rosteme a odškrtáváme si centimetry na futrech dveří kanceláře 😉 Každý rok přidáváme mentorky a kulaté stoly, protože zájem o sdílení je obrovský. Letos podruhé přivezeme mentorky z Evropských zemí, celkem tak můžete potkat 18 žen z 9 států EU. Jako když studenti vyjíždějí na stáže za hranice. Také jsme začaly běhat. V roce 2021 byl z akce 7 denní mentoringový maraton. Nedaly jsme si pokoj, ani když nás zavřeli doma. Ročník 2020 jsme v 7 lidech za 14 dní překlopily do onlinu. Bylo to neskutečně dojemné. Dítě dospívá.

Zakladatelka a prezidentka Business & Professional Women CRLenka Šťastná, která EPD přivedla do Česka v našem rozhovoru zmínila, že přelomový byl právě 4. ročník – pokud správně počítám, právě váš premiérový. Jak na něj vzpomínáte?

HD: Sedím doma v kuchyni. Doma spí 2 letá dcera, která mluví, je bez plen a potřebuje děti. Vím, že jí za 3 měsíce vezmou do polosoukromé školky, tak na co se vrhnu já? Ťukám do počítače a předělávám registrace na mentoring z emailů do Googlového formuláře, nastavuji automatizace. Učím se, hltám, organizuji. Jsem ve svém živlu. A pak ta energie v sále, akce poprvé s hotelu Clarion. Zamilovala jsem se.