Aktualityvšechny aktuality

TN.cz: Pět zásadních tipů, jak zlepšit finanční gramotnost dětí

Většina rodičů řeší, jak by mohli zlepšit finanční gramotnost svých dětí. Asi každý rodič by rád, aby jeho děti uměly základní dovednosti, jako je správa peněz, rozpoznání jejich hodnoty a pochopení investic. Přinášíme vám pro inspiraci pět tipů, jak můžete jako rodič svým dětem s finanční gramotností pomoci.

1) Začněte co nejdřív
Děti jsou přirozeně zvídavé a ochotné se učit nové věci, začněte je proto seznamovat se základními finančními pojmy již v předškolním věku. Můžete to udělat prostřednictvím jednoduchých her, jako je počítání mincí nebo hra na nakupování v obchodě.

U starších dětí dobře funguje dát jim rozpočet a nechat je například naplánovat den dovolené, aby získaly přehled, kolik stojí výlet, restaurace, pití ve stánku či zmrzlina.

Také si můžete společně zahrát hry jako Cashflow nebo Monopoly. Hrou se budete všichni učit o financích a investování a navíc strávíte čas společně.

2) Pomozte dětem stanovit finanční cíle
Pomozte svým dětem stanovit si vlastní finanční cíle, jako je třeba úspora na hračku nebo něco jiného, co si přejí. To děti motivuje k plánování a spoření, zároveň jim to ukazuje hodnotu peněz a odloženého uspokojení.

3) Zavedení kapesného a vytvoření prvního účtu
Pravidelné kapesné může být vynikajícím nástrojem k výuce správy peněz. Probírejte s dětmi, jak plánují své kapesné utratit nebo ušetřit, zároveň je nechte, aby si se svými penězi hospodařily samy. Nevyžádané rady neposlouchá rád nikdo, ani děti.

Rovněž založení bankovního účtu pro starší děti může být vynikající příležitostí, jak naučit děti základům bankovnictví, a hlavně je seznámit s pravidly bezpečnosti při zacházení s platební kartou či bankovními údaji.

Zapojte děti do procesu: zajděte s nimi do banky, vysvětlete jim, jak účet funguje, jak funguje placení kartou a jaká jsou rizika.

4) Diskutujte s dětmi o financích a investování
Vytvořte dětem prostředí, ve kterém se vás mohou ptát a diskutovat o penězích a investování. Povzbuzujte je, aby se učily ze svých finančních rozhodnutí, ať už dobrých nebo špatných.

Také je důležité vysvětlit dětem, že peníze nejsou jenom prostředek k nákupu věcí, ale také zdroj, který je potřeba správně spravovat. Jenom nevyčítejte, že si děti ničeho neváží a vše utratí. Tím jim nedáváte moc dobrý základ vztahu k penězům.