Aktualitynapsali-o-nas

newstream.cz: Ženy v Česku berou v průměru o 36 procent méně než muži. To je dost smutná statistika, říká Lenka Šťastná z BPWCR

Byznys byl doménou mužů a fungoval podle jejich, pro dnešní dobu již nepřijatelných pravidel. Přesto v české společnosti stále přetrvávají směrem k ženám nerovné podmínky. A nejde jen o odměňování, míní prezidentka organizace Business & Professional Women ČR Lenka Šťastná. Hlavním problémem je nedostatek respektu vůči ženám a jejich práci, řekla Šťastná v pořadu Eva Talks na Newstream TV.

Lenka Šťastná má za sebou úspěšnou profesní kariéru a jak sama říká, na závěr svého pracovního konání se rozhodla, že bude podporovat ženy. Tomu se věnuje už více jak deset let. Je prezidentkou Business & Professional Women ČR (BPWCR) a zakladatelkou setkání Equal Pay Day, které letos proběhne už počtrnácté a jehož cílem je podporovat rovné příležitosti pro ženy.

Inspirací byly Lence v počátku ženy ze zahraničí i různé neziskovky, se kterými se mohla při studiu v Americe či Anglii setkat. „Pro ženu je náročné být ve vyšší pozici, dostat se do ní, pracovat v ní,“ uvědomila si už před lety a spojila své síly s organizací Business Professional Women International a založila její českou pobočku.

Dnes se spolu s celým týmem snaží upozorňovat na společenská témata, která se týkají žen. Spolu s osvětou hledají řešení na klíčové problémy, ale také vzdělávají a pořádají mentoringové a networkingové akce.

Problém je, že byznys byl doménou mužů. Byl stavěný, aby vyhovoval mužům. Ženy jsou v něm jen krátce,“ poukazuje na historickou příčinu nerovného postavení žen v byznyse prezidentka BPWCR s tím, že změna je v tomto ohledu nezbytná.