Lilia Khousnoutdinova

NF Propolis, Ecstatic s.r.o.

Téma speed mentoringu:
Žena a hejty ve veřejném prostoru, aneb jak být vidět a nezbláznit se?

Sobota 1.4.2023

Clarion Congress Hotel Prague

Mentoringový den
HarmonogramVstupenkyRegistrace na mentoring
Téma:  Žena a hejty ve veřejném prostoru, aneb jak být vidět a nezbláznit se?

Žena ve veřejném prostoru se pravděpodobně dříve či později setká s nějakou formu slovního napadení. Jak ale poznat hejt od negativní zpětné vazby, potažmo kritiky a hlavně jak se z hejtů nezbláznit? Ať už se bavíme o médiích nebo o sociálních sítích, hejty potkají téměř bez výjimky každou z nás, která začíná být více slyšet. Právě na ženy pak míří specifické druhy verbální agrese, která se často týká intimních témat kolem vzhledu, mateřství nebo sexuality. Tento jev a jeho normalizace vytváří strukturální překážku – bariéru ve formě strachu, jež demotivuje ženu od dalších kroků, nebo ji nutí vyvinout si obranný mechanismus v podobě autocenzury. Zároveň cílem každého, kdo za podobnými útoky stojí, je právě to, abychom nebyly slyšet. A to útočníkům dopřát nechceme.

Jak tedy ustát narážky, poznámky i vulgarity, aniž by nás zastavily? V projektu Nadačního fondu Propolis33 s názvem Žena v zenu jsme za poslední dva roky za pomoci skoro stovky hostek z nejrůznějších sfér veřejného prostoru Česka poukázaly na nejčastější a nejzákeřnější formy hejtů specifických pro ženy. Zároveň jsme pojmenovaly nástroje, jak se s nenávistí vypořádat. Otevřeně jsme sdílely zkušenosti s tím, že hejty někdy bolí a málokdo má hroší kůži, zároveň jsme se od žen dozvěděly tipy, jak ve veřejném prostoru fungovat tak, abychom nejen přežily, ale i si své půsObení užily a pod palbou kritiky nikdy neztratily svůj hlas!

Něco o mně

Lilia se angažuje se v mnoha projektech, např. navrhuje vlastní šperky s tematikou reproduktivní svobody žen, či stojí za módní řadou oblečení založeného na tradičních bhútánských textiliích a indických sárí ve stylu vintage. Stála u založení maloobchodních podniků Ecstatic a Ecstatic mama, které se specializují na šperky a porodní potřeby. Dále pod značkou Ecstatic navrhuje oblečení pro běžné nošení. Aktuálně v Nadačním fondu Propolis33 chystáme nový podcast Reproduktor na téma práv, svobod a aktualit v oblasti reprodukce. Též rozšiřujeme projekt Na porodu záleží a v oblasti komerční chystáme nové šperky na související témata a samozřejmě jarní kolekci udržitelné módy značky Ecstatic.

Co děláte pro to, abyste byla VIDĚT A SLYŠET?

Říkám věci na rovinu tak, jak je myslím, aniž bych podléhala autocenzuře a nebo se bála reakcí okolí. Hejty jsou nepříjemná a demotivující věc. Ale ztratit vlastní názor a zápal pro věc je ještě mnohem tíživější.

Jakou ZMĚNU chcete kolem sebe vidět a prosadit?

Rozhodně větší ocenění pečujících profesí, ale i tzv. neviditelné péče v podobě starosti o rodinu a domácnost, která v Česku nerovnoměrně dopadá na ženy. A samozřejmě taky větší úctu k ženskému tělu a jeho autonomii, která by se promítla také do respektujícího porodnictví.

Jaké jsou podle Vašeho názoru nejdůležitější VÝZVY PRO ROK 2023?

Pro mě je to otázka porodních domů, které u nás stále chybí, nebo kontinuální péče porodních asistentek hrazená ze zdravotního pojištění jako v zahraničí. Ale také nekončící boření stereotypních představ o správné ženě.

O čem se ve veřejném prostoru nemluví, ale mělo by?

Mělo by se více mluvit o tabuizovaných tématech kolem ženské reprodukce, jakými jsou (ne-)plodnost, menstruace, sexualita, ale i sexuální násilí a souhlas, potrat, interrupce, porod, kojení, šestinedělí a také přechod. A za mě by ve veřejném prostoru mělo jasně zaznívat, že porod má a může být krásnou a posilující zkušeností a že je třeba ženě poskytnout možnost volby, pocit vlastní důstojnosti i laskavý přístup.

Co by mělo vědět Vaše mladší já?

Svému mladšímu já bych doporučila neřešit tolik reakce okolí a jít si za svými cíli plnou parou a beze strachu.