Lenka Simerská

MPSV, Gestorka projektu 22 % K ROVNOSTI

pátek 26.3.2021
neděle 28.3.2021
14:00-15:30h

Lenka v roce 2016 přijala velkou výzvu – zatočit s rozdíly v příjmech českých žen a mužů z pozice státu. Na Ministerstvu práce a sociálních věcí řídí systémový projekt 22 % K ROVNOSTI, kde vznikají konkrétní nástroje, analýzy, doporučení a postupy.

„Nemůžete zjistit, jestli něčeho lze dosáhnout, dokud to prostě nezkusíte.“

Téma:  Jak na férové platy žen, proč bereme méně a co s tím?

Nerada to říkám, ale všechny to stejně tušíme: Máme stále nižší příjmy než muži. A to i za stejnou práci. Pojďme to změnit! Každá sama za sebe můžeme hodně udělat. Ukážeme si, jak nejčastěji vzniká neférové odměňování, jak to vůbec zjistit a co s tím můžete dělat, aniž byste nutně měnila práci. Také si povíme, jak postupovat při nástupu do nové práce, a kde se nejčastěji dělají chyby o v nastavení ohodnocení. A pokud téma právě řešíte, rozebereme vaše konkrétní situace. Víte, že zaměstnavatelé často ani nevědí, že k nerovnostem dochází?

Podívejte se na rozhovory s Lenkou v TV Seznam:
19.10.2020 Ode dneška pracují všechny Češky zadarmo, příští rok to bude ještě dřív
21.3.2020 Koronavirus může pracujícím matkám pomoci prosadit si práci z domova

Máte rády komiksy? Prohlédněte si tento.

Hlavní myšlenka pro mentees:

Snažte se najít opravdu objektivně svojí cenu. Nestavte jen na pocitech, ale na informacích. V drtivé většině případů neuděláte chybu, když si řeknete si o víc! A je dobré vědět proč, kdy, jak, a o co se opřít. Ženy se obecně podceňují a jsou podceňovány, a to na všech úrovních.

Co mě v minulém roce nakoplo:

To byl rok! Musela jsem nakopnout hned několikrát. Mnoho dost složitých pracovních výzev, zdravotní událost, krajské a senátní volby, mezilidské vztahy, nouzový stav. Když se z výzvy stane nakopávák, je to posun o level výš. Taky jsme si pořídili ovce, to mě naopak dobíjí a zklidňuje.

Zdroje inspirace:

Nejvíc ze všeho doporučuji cestu do vlastního nitra. Poctivou introspekci, protože když odkryjeme nánosy všeho, co nám nepatří, čeká na nás příval inspirace sebou samotnou a otevřené kanály intuice.

Kterou ženu bych ráda potkala:

Chtěla bych mít možnost promluvit si soukromě se Zuzanou Čaputovou a s Jacindou Ardern a zeptat se na osobní prožívání jejich role v čele státu. Je to hodně neskromné přání, ale není fyzicky nemožné. Když jsem se v roce 2000 ocitla v obýváku Glorie Steinem na Upper East Side NYC, tak třeba i toto vyjde… Tyhle ženy na mě působí až terapeuticky, že ženské kvality leadershipu jsou možné. Také bych chtěla potkat několik žen ze své rodové linie a víc je pochopit. Kdyby na konci řady stála kněžna Libuše a dala moudré rady, tak bych se nezlobila.

Co by pomohlo tomu, aby byl HLAS žen ve společnosti více slyšet?

Nejvíc by pomohla solidarita žen mezi sebou. Ženské sítě a cílená vzájemná podpora. To by byl fičák! Kdyby pokaždé, když se chystá nějaký panel, členství v nějakém orgánu, nebo mediální komentář, přítomná žena řekla – moment, nemáme tu ženy, pojďme ještě hledat a nějaké oslovit. Určitě by to bylo vidět.

Co bych se o sobě chtěla dočíst:

Ráda bych se dočetla palcovými titulky, že gender pay gap byl v Česku vynulován. Nebylo by to o mě, ale cítila bych svojí trošku přinesenou do mlýna. Taky bych se chtěla dočíst, že žiju ve svobodné vzdělané společnosti, kde chytří a pracovití dostávají prostor, máme tu ty nejlepší inovace, čisto, zdraví a kvete diskuze a konsenzus.