Jana Skalková

Vedoucí poradenského týmu ministra práce a sociálních věcí

Ministerstvo práce a sociálních věcí

Propojení na LinkedINFacebook

Nikdy neříkej nikdy státní správě! Nastoupila jsem do úplně nové role šéfky poradců ministra práce a sociálních věcí. Propojuji světy byznysu, práce, legislativy a státní správy, mým cílem je, aby se konečně naše společnost posunula ve flexibilitě zaměstnávání. Tento kariérní posun jsem neplánovala, ale vidím čím dál víc, jak je prolínání těchto sfér strašně potřeba.

Téma:  Umíme opravdu slaďovat práci a rodinu? Různé etapy a různé životní situace si žádají různá řešení

Budeme se věnovat tématu skloubení práce a rodiny. Podíváme se na téma z různých úhlů pohledu: co mohou udělat firmy, když si chtějí udržet talenty v podobě rodičů či jinak pečujících zaměstnanců a zaměstnankyň. Ale i co můžete udělat vy samy, abyste si vyjednaly takové podmínky, které budou respektovat Vaše aktuální možnosti a potřeby. Při vyjednávání je nutné myslet nejen na všechny členy a členky rodiny, ale také na sebe. Abyste mohla pečovat o druhé, potřebujete v první řadě pečovat též o sebe. Budeme sdílet svoje zkušenosti a dobré praxe k dosažení co nejlepšího výsledku pro nás jako zaměstnankyně i pro firmu či organizaci, které přinášíme přidanou hodnotu. A na všechna řešení se podíváme z pohledu potřeb lidí v nejrůznějších životních situacích. Neslaďují totiž jen maminky malých dětí! Ale to myslím, že už víme. Pojďme dál a nechtějme málo.

Jakou nejlepší radu jste v životě dostala?

Je od mojí babičky, která se dožila 96 let. Byla to žena neskutečného potenciálu, přestože celý život tvrdě pracovala, do poslední chvíle však četla a byla svěží psychicky i mentálně. Vždycky říkala: „Musíme doufat, vždycky bude líp!“

Chystáte v roce 2022 nějakou změnu?

Pracovně doufám, že posuneme flexibilitu pracovního trhu i v legislativě. A soukromě, po covidu doufám, že budeme s dětmi moci víc cestovat i za hranice.

Jak doplňujete energii?

Děti a příroda, hory a lesy.

Co děláte, když vám něco nejde, jak jste si představovala?

Udělám krok stranou a snažím se jít jinudy. To mě naučilo flamenco.