napsali-o-nasvšechny aktuality

Akční ženy: Ivana Tůmová, generální ředitelka Mondelēz International pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko: V životě je důležité najít si takovou práci, která vás baví, pak překonáte všechny bariéry a slovo „nemožné“ pro vás neexistuje

Vždy je důležité a inspirativní hovořit se ženami, které to pracovně dotáhly opravdu vysoko, a podílet se s radostí na tom, aby byly více vidět a slyšet. Protože nám všem mají opravdu co říci a i navzdory tomu, že úspěch je nepřenositelný, neboť je bytostně individuální a žádná paušální matrice úspěchu neexistuje, jsou tyto úspěšné ženy krásnými, reálnými „živými důkazy“, že to jde. A když k tomu všemu těmto ženám nestoupla sláva a „majestát funkce“ do hlav a jsou milé, sdílné, vstřícné a ochotné se v pohodě a s úsměvem o své zkušenosti podělit, je ještě větší radost položit jim několik otázek v očekávání zajímavých odpovědí. Jednou z těchto dam je Ivana Tůmová, generální ředitelka společnosti Mondelēz International pro střední Evropu.

Paní Tůmová, máte ráda čokoládu?

(smích) Je to na mně vidět…

Ne, tak jsem to nemyslel…

…v pořádku, já ji totiž opravdu mám ráda.

Promiňte, ale neodolal jsem a nemohl jsem si tuto otázku odpustit. A odpověď je přesně taková, jak má být – výborná jako čokoláda! Dovolím si tvrdit, že v dnešní dynamické a uběhané době, kdy top manažeři i manažerky mění pozice a rotují v korporátním prostředí často jednou za pár let, je vaše působení v Mondelēz International nejenom rekordní, ale i raritní – jestli můžu prozradit, je to již přes 25 let. Tomu říkám ukázková loajalita, svědčí to ale jistě i o tom, že jste v práci spokojená, je to tak, že ano?

Ano, je to tak. Možná se to nezdá, ale toto je moje čtvrté zaměstnání. Když jsem nastupovala do naší firmy, tak se maminka trochu bála, že měním firmy moc často. Byla jsem mladá a v předchozích zaměstnáních jsem vydržela přibližně rok. Z různých důvodů – chtěla jsem se naučit něco nového nebo ta firma zanikala a bylo potřeba změnit zaměstnání.

Když jsem ale potom nastoupila do naší firmy, tenkrát se jmenovala jinak, teď je to Mondelēz, tak jsem našla to, co jsem hledala. Vzhledem k tomu, jak je naše firma dynamická, jak rychle roste a hodně se mění, tak mi ani nepřijde, že celou dobu pracuji v jedné a té samé firmě. Ty roky tak rychle utekly asi i proto, že nebyl čas se nudit. Když jsem nastoupila do pracovního procesu, říkala jsem si sama pro sebe: „Ano, potřebuješ vydělávat peníze, to je pravda, ale tvůj cíl je dělat něco, co tě baví a naplňuje a kde se nebudeš nudit.“ To bylo pro mě důležité a to se tady opravdu i děje. Takže jsem ve své práci vážně spokojená, nenudím se. Každý rok máme nové projekty, akvizice, spojovali jsme trhy z různých zemí dohromady, nebo naopak oddělovali část aktivit, když jsme prodávali kávu jiné firmě. Jsme dobrý tým, spousta lidí je ve firmě už dlouho, zároveň přicházejí stále noví mladí lidé  naši junioři, kteří vnášejí do firmy něco nového. Takže se firma mění a život jde pořád dál…

…je to dynamické a líbí sa vám to, jestli jsem to správně pochopil.

Přesně tak.