Lenka Simerská

Hlavní gestorka systémového projektu Rovná odměna, MPSV ČR

Téma mentoringu:
Víme, co umíme a že jsme dobré. Stejně ale často pracujeme za méně peněz. Kde se to bere a jak to změnit?

Pátek 12.4.2024

Clarion Congress Hotel Prague

Mentoring
Vstupenky
Téma:  Víme, co umíme a že jsme dobré. Stejně ale často pracujeme za méně peněz. Kde se to bere a jak to změnit?

Proč i ženy v top pozicích vydělávají méně, než muži? Z dat vyplývá, že čím výš, tím větší gender pay gap. Jak to ovlivňuje odměňování žen obecně? Ukážeme si, proč se rozdíly v odměňování nevyhýbají ani ženám v managementu a jak to změnit. Probereme praktické návody na to, jak ovlivnit své vlastní odměňování, ať už je aktuálně vaše pozice jakákoli, co je potřeba pro to udělat teď hned a co v dlouhodobějším horizontu.

O mně

Vylepšuji žitou realitu ženské poloviny světa. Jsem socioložka a expertka na trh práce a rovné příležitosti. Postavení žen ve společnosti se věnuji dvacet let. Aktuálně jsem propůjčila svůj čas do služeb státu na systémovou změnu a řídím na Ministerstvu práce a sociálních věcí projekt Rovná odměna. Nastavujeme strategie a nástroje pro snižování nerovného odměňování žen v ČR.

Ráda píšu, moderuji a taky koučuji. Na to všechno bych chtěla mít víc času. Jsem městskou zastupitelkou a členkou expertních skupin a poradních orgánů. Vadí mi, že v rozhodovacích pozicích je málo žen a v politice taky. Založila jsem síťovací platformu pro přímou výměnu zkušeností mezi ženami, abychom se mohly podporovat navzájem. Nazvala jsem ji LibuShe, podle svojí mámy, babičky a naší moudré pramáti.

Co pro vás znamená slovo “příležitost”?

Nabídka seslaná „shora“ a výzva: „Teď to jde, běž a konej!“ Některé příležitosti si vytvoříme i sami tím, že se na něco připravujeme a ten proces se završí naším vlastním úsilím. Vlastně si v tom procesu ani nevšimneme, že jsme si sami došli pro příležitost. Ne nadarmo se říká, že štěstí přeje připraveným.

Co byste popřála Equal Pay Day k 15. narozeninám?

Všechna čest 15ti ročníkům a velké díky za platformu, kterou pro nás všechny děláte! Přeji vám, aby radost z tvoření převažovala nad stresy a starostmi, ať se vám vyhývá burn-out, a ať jste dál spojovací a hybnou silou snahy zlepšit postavení českých business and professional women!

Jaká příležitost vám změnila život?

Zpětně viděno, dostala jsem řadu skvělých příležitostí, které mě vždy nasměrovaly dál. Ale asi ten rozhodující moment byla příležitost pracovat v mezinárodním týmu a objet svět v rámci práce. Bylo to navíc v mladém věku, takže mi to dalo křídla a úplně jiný rozhled, než kdybych začínala lokálně.

Jakou příležitost jste propásla?

Musím si přiznat, že jsem propásla pár příležitostí užívat si krásu přítomného okamžiku na pěkných místech a dala jsem místo toho přednost nějakému trápení, většinou vztahovému. Doporučuji nedělat. Náklady ušlé příležitosti platíme ze svých duševních rezerv!