aktualitaMentoring 2018

Vyjednejte si lepší plat – blog

By 20. 3. 2017 No Comments

Vyjednávání o mzdě je vždy delikátní záležitost, ať už jednáte o nové pracovní nabídce, nebo chcete zvýšit plat ve svém současném zaměstnání. Pokud jste si vyjednala férový nástupní plat, můžete být spokojená – přinejmenším rok nebo dva. V zásadě existují dva typy firem: ty, které navyšují platy individuálně, a ty, které upravují mzdy plošně – obvykle každý rok ve stejnou dobu. Ani plošné navyšování neznamená automaticky spokojenost zaměstnanců, pokud manažer dostatečně nediferencuje navyšování mezd v návaznosti na výkon a nezohledňuje kvality konkrétníh podřízených (nebo nemá na potřebnou diferenciaci prostor v rozpočtu).

Jak si říci o zvýšení platu?

Dobře se připravte

Příprava je klíčová fáze. Připravte si několik pádných argumentů a svoji argumentaci opřete o prokazatelné výkony a výsledky vaše či vašeho týmu. Sepište si projekty, které se vám v poslední době povedly, udělejte si seznam svých předností. Pokud jste převzala větší zodpovědnost, nebo děláte práci nad rámec svých povinností, zdůrazněte to. Ženy se často sebechvály bojí, připadají si trapně. Naučte se prodat sama sebe, svůj čas a své úspěchy. Pokud vám to ze začátku nepůjde, představte si, jak byste požádala o zvýšení platu pro nejlepšího člena svého týmu.

Před jednáním se podívejte na inzeráty na trhu práce. Je vaše kvalifikace žádaná? Existují reálné nabídky práce ve vašem oboru? Vyplatí se vědět, jaká je cena vaší práce nebo jaké je finanční rozpětí u vaší pozice na trhu. Férová mzda  je i v zájmu zaměstnavatele, protože zaměstnanec nespokojený s platem je v lepším případě demotivovaný, v horším případě může dokonce odejít pracovat jinam a náklady na recrutiment a zaškolení nového zaměstnance vyjdou zaměstnavatele dráž než zvýšení platu vám…

Jak žádost načasovat

Ve většině firem nastává vhodný okamžik pro rozhovor o zvýšení mzdy při ročním hodnotícím pohovoru s nadřízeným. Pokud dostanete pozitivní zpětnou vazbu, je to ideální příležitost o zvýšení platu požádat.

Jestli pravidelné roční pohory ve firmě nemáte, požádejte nadřízeného o setkání. Oznamte mu předem, že se chcete sejít kvůli jednání o vyšší mzdě. Snažte se navrhnout dobu, kdy mívá dobrou náladu (raději ne před obědem) a kdy není ve stresu (vyhněte se době, kdy šéfovi hoří termín).

Obecně platí, že vhodná doba je např. když se připravují finanční rozpočty na příští rok nebo krátce předtím – obvykle to bývá před koncem roku nebo na podzim. Vhodná doba není, pokud se vám právě v práci nedaří a váš pracovní výkon pokulhává.
Do jednání o zvýšení mzdy se raději nepouštějte, jestli se ve vaší firmě zrovna drasticky škrtá.

Argumenty

Při argumentaci se vyhněte větám: „mám vysokou hypotéku“ nebo „rodina je závislá na mém příjmu“. Výše mzdy závisí na tom, co firmě přinášíte, ne na tom, kolik peněz potřebujete. V žádném případě nepoužívejte jako argument platy svých kolegů – ve většině firem jsou informace považovány za striktně důvěrné a vy nesmíte znát výši mezd svých spolupracovníků (realita bývá jiná, ale to na věci nic nemění). Opatrní buďte i s výhrůžkami, že pokud se nedomluvíte, odcházíte pryč.

Spíše svoje argumenty podpořte konkrétními údaji: co se vám v práci v poslední době povedlo, kolik jste firmě ušetřili peněz, získali klientů, že jste převzali větší zodpovědnost apod. Argumentovat lze i rostoucím objemem práce nebo zlepšujícími se výsledky. Sepište si své úspěchy a to, čím jste pro firmu prospěšní, případně znalosti a schopnosti, díky kterým jste pro firmu obtížně nahraditelní.

Mějte připravené odpovědi na námitky, proč vám nejde zvýšit mzda, ale nebuďte agresivní. Neuškodí, když si rozhovor a argumenty zkusíte nanečisto, abyste měli příjemný a pevný tón hlasu a získali jistotu projevu.

Emoce

Není třeba se bát odmítnutí. Pokud vám šéf odmítne zvýšit plat, nic neztratíte. Ženy někdy váhají se žádostí o zvýšení mzdy protože se bojí odmítnutí, obávají se, že jejich požadavky nebo očekávání budou vyšší, než je zaměstnavatel ochoten zaplatit, což ohrozí jejich práci nebo kariérní postup. Nadřízení ale jen velmi neradi mění zaměstnance, pokud jsou s nimi spokojení. Fluktuace s sebou přináší řadu problémů (ztráta know how, diskontinuita) a zvýšených finančních nákladů. Je proto určitě výhodnější zvýšit plat dobrému zaměstnanci, než hledat a zaškolovat nového.

I když napoprvé neuspějete, šéf si bude vaši žádost pamatovat a příště budete mít větší šanci na úspěch. Je dobré mít v záloze nabídku z jiné firmy – dodá vám to sebevědomí. Nikdy ji ale nepoužívejte k nátlaku, pokud skutečně nemáte v úmyslu odejít. Nedávejte průchod frustraci a místo projevů zklamání se věcně zeptejte, co máte udělat, abyste dostala vyšší plat např. za rok. Pokud zaměstnavatel není ke zvýšení platu svolný, nabízejí se i další cesty: např požádat o služební auto, příspěvek na studium, zaplacení jazykového kurzu apod.

O kolik si říct

Buďte realisté, mějte představu o své ceně na trhu, o své hodnotě pro zaměstnavatele a o tom, o jaké konkrétní zvýšení platu si chcete požádat. Férová mzdy neznamená automaticky vysoká mzda. Možná pracujete oboru, kde jsou mzdy obecně nízké; pak nejspíš budete muset kvůli vysněnému výdělku změnit profesi. Férová mzda neznamená ani stejná mzda jako je mzda vašich kolegů. Pokud máte nejlepší výsledky z celého týmu, je v pořádku chtít zvýšení mzdy. Pokud je tomu naopak a práci navíc nebo obtížné úkoly si vždycky bere někdo jiný, protože dáváte přednost osobnímu životu, studujete apod., nemůžete očekávat rychlý růst vaší mzdy.

Realistické je žádat o navýšení mzdy o cca 10-20%. Pokud jste byla povýšena nebo vám výrazně vzrostl objem práce, je v pořádku, když požádáte o 20% navíc. Připravte se ale na to, že možná půjde o odložené navýšení a vyššího platu se dočkáte až po několika měsících kdy už bude jasné, že jste se se změnou pracovní náplně úspěšně vypořádala.

Chcete se dozvědět víc? Na EPD je spoustu mentorek z HR oboru, zkuste se jich zeptat na tipy a rady. Již za 4 dny na viděnou 🙂
DRh

DRh