aktualitakampaň

V březnu se slaví a platí daně

By 20. 3. 2018 No Comments

V březnu se slaví a platí daně. V březnu vyhotovujeme daňová přiznání, uzavíráme roční rozpočty a bilancujeme své úspěchy a výkony z předešlého roku. Pojďme slavit! I české ženy mohou konečně udělat tlustou čáru za uplynulým rokem. Co s tím, že o 2,5 měsíce později než muži?!

Dnes, 20. března 2018, ženy dosáhly na stejnou výši odměny jako muži za předchozí rok na stejných pozicích. Mohou slavit.
Je však co oslavovat? Co je tak důležitého v tento den?

Zatímco muži již třetí měsíc naplňují cíle roku 2018, ženy stále doháněly schodek z roku 2017. Rozdíl v platech mužů a žen si v ČR hýčkáme, procentní číslo se nehýbe. Stále obsazujeme poslední příčky v EU – necelých 22 % oproti unijnímu průměru 16 %.

Ženská práce je dlouhodobě podhodnocována a ženy častěji pracují v nekvalifikovaných a tím pádem hůře placených profesích, nebo využívají úvazky na méně hodin. Pro bilanci je ale vhodné zmínit pomalé zlepšování, kterému napomáhá současná situace zaměstnanosti na trhu práce, obsazování malých dětí do školek s garancí místa, rozsáhlé zakládání dětských skupin, snaha vytvářet flexibilní úvazky a zapojovat do výchovy muže třeba skrze otcovskou dovolenou.

Evropou hýbe rovnost.

Německé ženy upozornily se svým 18% rozdílem na den rovnosti 18.3.2018, kdy ve všech větších městech organizovaly happeningy, semináře nebo moderní “flashmoby” s červenými taškami s logem Equal Pay Day. Španělské ženy zase spustily svou kampaň již na Mezinárodní den žen, kdy prostesty v ulicích proti genderové nerovnosti poukazovaly na neplacenou a podhodnocovanou domácí práci.

V Česku se problematice Rovnosti platů dlouhodobě věnuje veřejně prospěšná organizace Business & Professional Women CR, která klade důraz na vzdělávání společnosti a cílové skupiny a otvírá nová témata ve veřejném prostoru. Jako první a z vlastních zdrojů, bez pomoci grantů, přivedla toto téma k diskuzi ve firmách a široké veřejnosti. Letošní tříměsíční kampaň na jaře završí monstrozní 9. ročník konference ŽENY SOBĚ s nosným tématem Ženy a peníze. Jak probíhal růst celé akce?

Dvoudenní konference dává prostor pro sdílení dobré praxe mezi firmami, kde ženy a muži z různých oborů diskutují další možnosti a reální zlepšování k narovnávání rozdílu.

Sobotní část akce – speed mentoring – nabourává mýty o ženské rivalitě a neochotě podělit se o své zkušenosti. Důkazem je každoroční podpora 60 významných žen jako role models v roli mentorek se zkušenostmi s konkurencí na samé špici svých oborů. Tyto ženy bez nároku na honorář poskytují svůj čas a znalosti s myšlenkou na podporu žen.

Nejohroženější ženou s rozdílem v platu až k 30 % hranici je vzdělaná žena mezi 35-49 lety s vysokoškolským vzděláním, která prochází různými životními etapami a naráží na jednotlivé diskriminační body, jako je například péče o malé děti. Takové jsou nejvíce aktivní skupinou návštěvnic konference. Chtějí pracovat na svém osobním růstu a naučit se bořit stereotypy. Protože paradoxně čím vzdělanější žena, tím větší je diskriminace platů.

Taková žena je schopná uvědomovat si své “selhávání” (i drobné běžné životní chyby) a vztahuje je na sebe, podléhá více klamům společnosti a přijímá větší zodpovědnost za sebe i ostatní. Tím se nad ní nůžky více rozevírají.

Rozdíly v platech se ale také mění v různých odvětvích. Největší rozdíl v genderovém odměňování je tomu v peněžnictví a pojišťovnictví, kde rozdíl šplhá ke 41 % a ročně jsou tak ženy ochuzovány o částku až 400.000,-Kč.

Věřím, že akce Equal Pay Day, kterou organizujeme, pomáhá ženám, aby si uvědomovaly reálný platový rozdíl a rozvíjely dlouhodobě svůj potenciál a schopnosti k tomu, aby jim pomohly říkat si o odpovídající odměnu za svou práci. Naše akce se odlišuje především tím, že není pouze diskusní platformou, ale díky unikátnímu konceptu speed mentoring, mají ženy možnost se setkat osobně a sdílet odborné rady nejen od zkušených manažerek a podnikatelek, ale také s ostatními ženami napříč obory. Jsme také hrdé na to, že se pátečního programu účastní i muži, jejichž zapojení a názory vnímáme jako nedílnou součást vzájemného dialogu,“ vysvětluje prezidentka Business & Professional Women CR, Lenka Šťastná.

Cílem akce je pomoci ženám znát svou hodnotu a umění ocenit se, ale hlavně jim dát možnost volby.

Podporujeme svobodnou volbu silných žen, silných mužů a silných partnerství.

Pojďte do toho s námi! Těšíme se 13. a 14. dubna v Praze. #Epd2018

Helena Dreiseitlová
old.equalpayday.cz

DRh

DRh