aktualitakampaň

Tak co? Už vyděláváš ty velké prachy?

By 12. 3. 2018 No Comments

„Tak co? Už vyděláváš ty velké prachy?“ Sedím u stolu na pravidelné snídani se svými kamarádkami podnikatelkami a poslouchám jednu z nich, jak popisuje vztah se svým otcem. Silný muž, který se pustil do podnikání hned po pádu komunismu, a který své dcerušce neustále opakoval: „Hlavně nikomu nedůvěřuj a na nikoho se nespoléhej; jen na mě, a i to jen občas.“

Poslouchám ji a říkám si, co je lepší. Při poslední návštěvě doma u nás na vesnici v Rumunsku mi táta řekl, že se ho kamarádi ptají, co dělám. „Furt to stejné, něco s novinami.“ To, že již nejsem osm let novinářkou, a že celou tu dobu podnikám, nějak mému otci zatím nedošlo. Láskyplný muž, který celý život pracoval v elektrárně jako opravář turbín, odešel po 36 letech z práce ze stejné pozice, která mu dávala hodnotu, jistotu a smysl. „Tati, já už ale dlouho podnikám,“ pravím. „Já bych jim to ale neuměl vysvětlit. Tak jim radši řeknu tohle,“ shrnuje táta a mávne nad tím rukou.

Táta, máma a kapka systemického pohledu na peníze  

Jak moc – jak silně a hluboce – ovlivňuje náš vztah k rodičům, potažmo k otci, náš vztah k penězům? O tom by se daly psát knihy. Abych na to mohla stručně odpovědět, nabídnu krátký vhled do systemické dynamiky rodiny, se kterou pracuji ve své lektorské, poradenské i koučovací praxi.

Z archetypálního hlediska zastupuje matka / žena / ženský princip to, co je „uvnitř“ – uvnitř našeho domova a uvnitř sebe sama. Proto často náš vztah k nám samým reflektuje právě kvalitu našeho vztahu s matkou. Na druhou stranu táta / muž / mužský princip zastupuje to, co je „venku“ – tedy náš vztah k vnějšímu světu. Je to táta / mužský princip, který nám pomáhá opustit komfort teplé náruče mámy a podrží nás při setkání s vnějším světem – třeba abychom se mohli naučit nové precizní dovednosti, zaparkovat velké auto, prosadit se ve skupině (dostat se NAD lidi a NAD věci, zatímco máma / ženský princip nás naučí S – spolupracovat).

Také je to táta, kdo by nás měl podržet při tvorbě emoční dráhy sebedůvěry a sebehodnoty z vnějšího hlediska, která se často hodnotí v penězích. Tedy je to táta, kdo by nás měl učit, jak si věřit a jak v sobě zapnout zdravý mužský princip, který si umí říct o peníze otevřeně a férově, který se raduje z měřitelné hodnoty své práce a pak dokáže s penězi hospodařit vědomě a rozumně.

Paráda. A co když jsem nic z toho nikdy neměla?

Rodinná dynamika, kterou jsem výše popsala, patří spíš do království představ o ideálních rodičích. V realitě tu mnoho z našich otců v tomto ohledu pro nás nebylo (anebo jsme necítili, že by byli). Anebo byli, ale nevědomě, a tím nám předali všechny bolesti, strasti a nezpracovaná témata, která jejich komunismem traumatizovaná generace držela v sobě. Proto jim to nemůžeme zazlívat. Co ale můžeme spolehlivě udělat, je uvědomit si, jak jsme na tom vlastně ve vztahu k penězům my sami dnes a od koho jej máme. Samozřejmě že ne všechna finanční přesvědčení pochází od otce – i další členové rodiny hojně přispívali k tomu, abychom zůstali věrní tomu, jak to chodilo v našich rodinách. „Není, nemám. Nesmíš, nezasloužíš si to. Peněz není nikdy dost. Peníze si musíš nejdřív tvrdě odmakat. Peníze kazí charakter.“ A tak bych mohla pokračovat donekonečna.

Uvědomit si naše skryté finanční přesvědčení – naše nevědomé předsudky vůči penězům – by nám mohlo přinést kapku světla do našeho vztahu k penězům. Proč někdo nedokáže žít bez dluhů a jiný se brání i užitečnému dluhu jako čert kříži? Proč si někdo neumí říct o peníze, anebo si řekne a pak se cítí provinile? To, jak fungují v našem životě peníze, je úžasné zrcadlo toho, jak jsme nastaveni emočně uvnitř. Podívat se penězům do očí je proto pohled k nezaplacení. Peníze o nás totiž mohou vyprávět mnohem víc, než si myslíme. A jen poté, co uslyšíme to, co nám chtěly celou dobu vyprávět, pro nás mohou konečně začít opravdu pracovat.

Článek připravila mentorka 9. ročníku akce Equal Pay Day – ŽENY SOBĚ – Cristina Muntean 
Chcete se dozvědět více o propojení peněz, emocí, pocitu vlastní hodnoty a investicí do sebe u žen? Přijďte 13. 4. na naši konferenci nebo se připojte ke kulatému stolu Cristiny na mentoringu, v sobotu 14. 4.