aktualitaKampaň

Peníze nebo sex? O čem se bojíme mluvit více?

By 22. 1. 2018 No Comments

O penězích. Vycházím tedy ze svého osobního pozorování toho, o čem se se mnou ženy více baví. Přitom se považuji za ženu, která se ve světě čísel a financí poměrně vyzná. I když nejsem zrovna bohatá, přesto snad nepamatuji rozhovor, kdy bych byla jen tak svědkem ženské diskuse o penězích ve srovnání s historkami z manželského či mileneckého lože.

Naproti tomu muži se se mnou o svých financích evidentně baví bez problémů, bez uzardění. Berou mne jako partnera pro diskuzi či jen toho, kdo pozorně naslouchá. Namátkou vybírám z posledních případů – setkání v kavárně s bývalým kolegou.  Říká, že je unavený, že v noci nespal. Ptám se proč. Okamžitě odpovídá že měl setkání se svým finančním poradcem a nastavené portfolio se neukázalo jako to nejlepší, v podstatě bez inflace je na nule. Či přišla jsem ke kamarádovi, usadím se a ještě než mi stihl dovařit čaj, předkládá mi prospekt, který chce poslat několika lidem, aby je mohl požádat o půjčku na nákup pozemků.

U kamarádek se mi něco takového nestává. Přemýšlím, zda se o jejich finance vždy starají jen muži. Co ale mé kamarádky, které momentálně nejsou zadané? Kdo řeší to kam budou investovat, kde budou spořit, zda si mají vzít hypotéku na bydlení, či trvale bydlet v pronajatých bytech?

Ze své zkušenosti koučky a mentorky vím, že finance jsou často tou největší bariérou v zahájení jiné kariéry než zaměstnance. Domnělá i faktické pochyby typu: „Já bych si to asi neuměla spočítat, neuměla bych některé věci vyhodnotit, tak to ani nezkouším.“ Své sny o nezávislosti, o podnikání raději nechávají osudu.

Souhlasím, že mě finance doprovázejí většinou mého profesního života. Souhlasím, že za jeden večer se nenaučím vše od porovnání úrokových sazeb, formy jednotlivých spořících produktů či investic do realit v detailu. Jestliže se však na toto téma nezačnu ani s někým bavit, nezačnu být aktivní a zvědavou posluchačkou, pak budou v životě peněz jen neznalou ženou.

Zajímavé je, že když už téma sama vykopnu já, dostávám reakci, pojďme se tedy o tom příště pobavit. Pobavím se s každou ženou velmi ráda. I kvůli tomu, že velmi nerada dostávám pozvánky na konference z oblasti čísel a datových analýz, kde mezi pozvanými jsou jen muži. Asi organizátoři naprosto nepostřehli, že například mladá nezisková organizace CzechITas, která učí žen programovat, má přeplněné právě kurzy datové analytiky. Či že v oblasti účetnictví, financí a controllingu pracuje více žen než mužů.

Dámy, pojďme do toho, kromě lechtivých zážitků a srovnání našich mužů, si pojďme povídat o penězích, i o tom to se nám kolem nich nepovedlo. I Já mám ke sdílení své nepovedené investice či transakce.

Lenka Mrázová, leden 2018