aktualitakampaňtiskové zprávy

Od dnešního dne pracují ženy v Evropě zdarma

By 3. 11. 2017 No Comments

Praha, 3. listopadu: Na dnešní den připadá Evropský den rovného odměňování. Česká republika se nemá čím chlubit, dlouhodobě se umísťuje na předposledním místě v Evropě s rozdílem 22,5 % oproti 16 % unijního průměru. Ženy tak berou průměrně o 6748 Kč měsíčně méně.

„V některých zaměstnáních jsou rozdíly ještě mnohem vyšší, například u řídících pracovníků dosahuje rozdíl 45 %, u zprostředkovatelů finančních transakcí dokonce 50 %. Tím nejsou poškozeny pouze ženy, ale celé rodiny, jejichž rodinný rozpočet se tím významně snižuje. Česká republika se v této problematice řadí mezi zaostalé země, které problém dlouhodobě neřeší. My k této problematice připravujeme na 13. a 14. dubna 2018 již 9. ročník konference Equal Pay Day neboli Den za rovnost platů, na které ženy diskutují o tom, jak tuto situaci řešit, jak se lépe uplatnit na trhu práce, jak budovat svoji kariéru, jak sladit svou práci s rodinným životem a o řadě dalších témat s prací souvisejících,“ říká Lenka Šťastná, prezidentka neziskové organizace Business & Professional Women CR z.s., která akci Equal Pay Day pořádá.

Podle nově vydané studie „Aktuální rozdíly v odměňování mužů a žen v ČR“, kterou nechalo vypracovat ministerstvo práce a sociálních věcí, je ženská práce podhodnocovaná a ženy častěji pracují v hůře placených profesích. Jednou z příčin Gender Pay Gay je netransparentní odměňování, dále nedostatečné možnosti slaďování práce a rodiny a stereotypní volby povolání u žen a mužů

„Vysoká nerovnost v odměňování má významné negativní důsledky pro celou ekonomiku. Ženy představují 61 % absolventek vysokých škol a jejich vysoké vzdělání často zůstává nevyužito.  Studiemi je prokázáno, že zvýšení příležitostí uplatnění žen zvyšuje ekonomický růst,doplňuje Lenka Šťastná.

Více informací o akci Equal Pay Day – Ženy sobě získáte na: http://old.equalpayday.cz/.

Kontakt pro média:

Mgr. Tereza Melišová

PR Managerka

774 996 628

tereza.melisova@bpwcr.cz