aktualitaKampaň

Návrat po mateřské/rodičovské dovolené do práce? Pro někoho noční můra

By 7. 2. 2018 No Comments

Všechny ženy, které byly doma s dítětem, mi jistě dají za pravdu, že návrat po mateřské/rodičovské dovolené do práce není nic moc. Já jsem měla to štěstí (v neštěstí? 🙂 ), že jsem po narození syna z práce vůbec nevypadla, ale ani tak jsem si nebyla úplně jistá. Ale mám hodně kamarádek, které byly doma 3 i více let a všechny do jedné mi vyprávěly, že si návrat do práce vůbec nedovedou představit. Že se bojí, že mají pocit, že neumí mluvit, že všechno zapomněly a zda o ně vůbec někde bude ještě zájem.

Některé ženy to přiznají nahlas, některé se tím užírají vnitřně. Ale nějaké pocity strachu, obavy, zažívá jistě každá.

Je to naprosto normální. Pokud je někdo 3 a více let doma a mluví převážně jenom s dětmi, večer možná chvíli s manželem/partnerem, pokud je žena sama, tak třeba někdy s kamarádkami, se kterými řeší opět děti… Tak se bojí, že nebude umět mluvit o ničem jiném, že se její slovní zásoba smrskla na několik málo slov, často ještě zdrobnělin. Kamarádka mi dokonce říkala, že má strach i v obchodě, kde musí říci prodavačce, co chce koupit. Že do těchto obchodů dokonce přestala chodit.

Jasně, můžete si říci, že to už jsou docela extrémy, ale i to některé ženy prožívají. A jsou to ženy, které předtím pracovaly s lidmi, ženy studované, jejichž slovní zásoba byla před mateřstvím velmi bohatá.

A víte co? Já vám s tím umím pomoci, umím vám poradit, co byste měla udělat jako první krok. Navštívit akci Equal Pay Day – ŽENY SOBĚ, kde nejenom, že potkáte řadu dalších žen, které řeší stejné nebo obdobné problémy (což si nebudeme nalhávat – mě vždy uklidní, když zjistím, že v něčem nejsem sama 🙂 ), ale setkáte se s řadou úspěšných žen, které tyto „problémy“ překonaly, které vám poradí, jak na to. Získáte řadu přátelství, řadu kontaktů, získáte nové zkušenosti a zcela jistě se vám otevřou oči v tom směru, že každý problém má své řešení.

Je to akce, která mě konkrétně vždy nabije energií na další půl rok dopředu. Akce, u které se hned po jejím skončení nemohu dočkat dalšího ročníku. Je to zkušenost, která je nepřenositelná. Je to něco, co musíte prožít a zažít na vlastní kůži.

A co k tomu po jejím skončení řekly další ženy?

„Dobrý den Lenko, 
ráda bych Vám i Vašim kolegyním jménem všech zúčastněných poděkovala za opětovnou příležitost být součástí akce Equal Pay Day – Ženy sobě. Kromě získání cenných kontaktů a příjemného výtěžku za prodané výrobky, který poputuje přímo k maminkám, získaly zejména maminky, které se akce zúčastnily velmi cenné informace, které je mohou posunout na jejich cestě za lepší budoucností.“ Šárka Navalaná, Nadace Terezy Maxové dětem

K tomu není potřeba už nic dodávat. Snad jen odkaz na video, který vám alespoň trochu přiblíží atmosféru :).

Já tam budu. 14. dubna na mentoring day. Přidejte se ke mně 🙂

A pokud i Vy s námi chcete sdílet svůj příběh maminky na MD/RD nominujte sebe, nebo kamarádku a získejte vstupenku na mentoring day zdarma. Akce platí do konce února.

Tereza Melišová