aktualita

Mono-, proto-, stereoTYP

Na počátku bylo slovo… Ano, ale to slovo se zformulovalo někomu v hlavě. Jak se to stane je naprosto fascinující. Myšlenka je energie, která nemá danou formu. Zasáhne nás a my ji zformujeme do slova, věty, obrazu, hudby, pohybu. Jako jediné bytosti na planetě s darem kreativního myšlení umíme z jedné myšlenky vytvořit něco dalšího. 

Nicméně, ne všechny myšlenky, které postavíme na nápadu, jsou skvělé. Z MONO – jednoho slova se stává PROTOtyp právě ve chvíli, kdy náš nápad pustíme do světa. Jestliže se líbí a uchytí se, máme samozřejmě radost a náš nápad opakujeme. Ovšem problém je, když to převezme někdo jiný, všimli jste si toho? 

Nápad přijde a my v tu chvíli přesně víme všechny souvislosti. Když nás pak někdo interpretuje, často dochází ke změně původního záměru nebo významu. Nedej bože, když se z nápadu stane STEREOTYP. Tedy nějaká myšlenka nebo proces, který je pevně ukotvený v našem přemýšlení a my ho, často nevědomky, znovu opakujeme.

Takže z toho máme pěkný kolotoč zavedených vzorců mluvení, jednání a chování. 

Je například stereotypem přemýšlet o malé dívce v souvislosti s teplou škálou barev, panenkami, copánky, skvělým přednesem, milým chováním a péčí o sourozence. 

Je stereotypem přemýšlet o chlapcích jako o neposedech, pomalejších v učení, s hračkou na ovládání a oblečeného v modré. 

Je stereotypem myslet si, že auto, které jede zmateně, určitě řídí žena.

Je stereotypem myslet si, že více má vydělávat muž. Že žena má zůstat doma na mateřské a nemocenské s dětmi. Že muž nepatří na pozici asistenta ředitele. Že žena nabízí kávu, muž alkohol. Že ženy nepatří do politiky, do vrcholného managementu, do technických oborů a do vesmíru. 

Ale vše se mění. Ještě nedávno jsme neměli muže kadeřníky. Dnes jsou ti vyhlášení jen muži. Stereotyp se nám změnil. A bolelo to? Upřímně si to ani nepamatuju. Ale rozhodně jsem netrpěla, když jsem přešla z kadeřnice ke kadeřníkovi a jejich práce mi přijde porovnatelná. Tedy, od té doby platím za kadeření více, pravda …

Tak až vás příště napadne něco celkem stereotypního, zkuste se toho všimnout. A říci si, jestli by vás jiný pohled na svět bolel. A jestli by nestálo za to, některé stereotypy již nechat archívům a muzeím. Máme 21. století. 

S láskou,

Kat Černá