aktualitanapsali-o-nas

Irena Prášilová: Networking je jednou z nejdůležitějších věcí vůbec

By 26. 4. 2018 No Comments

Mezi 500 největšími společnostmi na světe je podle Weber Schandwick’s Gender Forward Pioneer Index ve vedení pouze 10.9 % žen. Značný podíl společností, 37 %, má pouze mužské vedoucí týmy, zatímco dalších 21 % má ve vedoucích týmech pouze jednu ženu.

Je to jejich ztráta, protože existují jasné důkazy, že rozmanitost pohlaví na řídící úrovni zvyšuje výkonnost společnosti. Vědci se stále snaží přesně zjistit, proč firmy se ženami ve vedení vydělávají více peněz.

V současné chvíli vědí, že rozmanitost pomáhá společnostem zvyšovat zisk, inovovat, lépe pracovat s vlastními zaměstnanci a být kreativnější. Rozmanitost nejen mezi pohlavími, ale napříč kulturami podobně zlepšuje výkon společnosti. Peterson institut pro mezinárodní ekonomii provedl průzkum 21 980 firem z 91 zemí světa a zjistil, že mít ženy ve vedení společnosti výrazně zvyšuje čistý zisk firmy. Zjistili, že pokud bude mít firma ve vedení 30 % žen, bude mít o 1 % vyšší zisk než podobná firma bez žen ve vedení. Například společnost Apple má ze 107 vrcholových manažerů 19 žen.

18ML4263My vám nyní přinášíme rozhovor s Irenou Prášilovou, MSD, Business Operation Director in Merck Sharp&Dohme, která má s působením ve vedoucích pozicích značné zkušenosti. Irena Prášilová pracovala dlouhá léta v poradenství a poslední čtyři roky pracuje ve společnosti MSD, pro kterou pomáhala vytvořit v Praze IT Hub. Byla to pro ni velmi dynamická zkušenost, podobná založení firmy. Proto to vnímá jako startup v rámci korporace. Je členkou vedení společnosti, kde je velmi mužské prostředí. Její dlouholeté pracovní zkušenosti ji přivedly k poznání, že by se o ně měla podělit s ostatními, a to zvlášť se ženami. 

Jaké je to být ženou v mužském prostředí?

Nejlepší ze všeho je si to neřešit. Ve chvíli, kdy člověk dělá rád to, co dělá, je zcela jedno, zda má kolem sebe muže, ženy nebo smíšený kolektiv. Nejdůležitějším ovšem je, aby žena zůstala sama sebou, aby byla autentická. Tedy aby se nesnažila být mužem či příliš nevyužívala ženských zbraní. Je důležité, aby zůstala odborníkem, poté nikdo neřeší, zda je žena nebo muž, ale řeší, co má v hlavě.

Myslíte si, že je důležité, aby se ženy navzájem podporovaly?

Samozřejmě. Je to naprosto klíčové. Ženy by měly vždy pomáhat ostatním ženám v jejich kariéře, stejně jako to dělají muži mezi sebou.

A domníváte se, že se ženy v České republice navzájem podporují dostatečně?

Ne, to si nemyslím. Možná zde funguje rivalita, ve smyslu „Když jsem se já dostala na nějakou pozici a stálo mě to mnoho sil, tak proč bych to měla někomu ulehčovat?“ To je ale nesmírně špatná úvaha. Ženy potřebují ke kariérnímu růstu jiný přístup a pokud to ženy v jejich okolí, v jejich firmě vědí, tak je pro firmu nesmírně důležité, aby se podílely na růstu ostatních žen ve firmě.  Pro společnost je to výhodné. Ženy motivují ke kariéře jiné věci.

Ženy nejsou motivované statusem, že budou ředitelkami nebo tím, jaké budou mít auto. Zajímá je, jak přispějí společnosti, ve které pracují, jak zajistí menší fluktuaci, jaké bude mít společnost postavení na trhu.

Proč se účastníte akce Equal Pay Day – ŽENY SOBĚ?

Pokud se člověk dostane na nějakou úroveň a má nějakou pracovní zkušenost, měl by se o ni podělit. Ženy potřebují podporu, potřebují vidět vzory a vidět, že je normální chtít mít úspěch a chtít být šťastná v osobním i pracovním životě. Je tedy mojí povinností se o toto podělit. Tak to cítím.

Klikněte na obrázek a čtěte více.

praha 1