aktualitaKampaňMentoring 2018Reference

Moje volba mentee byla jasná – Zlatka.

By 19. 10. 2017 No Comments

Milé dámy, prozraďte nám jak jste se potkaly?

Lída: “Na konferenci Equal Pay Day (EPD). Já jsem se zúčastnila konference poprvé v roce 2016 a přiznám se, že mě tato akce zcela nadchla. Atmosféra, nadšení a energie žen, chuť pracovat na sobě, to bylo něco úžasného! Takže když mi Lenka Šťastná nabídla možnost být v dalším roce mentorkou, moc jsem neváhala.

Jen jsem jako technicky zaměřený člověk nevěděla, jestli i mé téma (Informační technologie – dobrý sluha nebo zlý pán) bude pro ženy přitažlivé. Ukázalo se, že je. Na obě hodiny mentoringu se mi stůl zaplnil a sešly se ženy různého věku i profesí, zajímaly je různé otázky a aspekty. A tak jsem se potkala se Zlatkou – vyučenou servírkou, která se vypracovala až do elektro výroby a na EPD pronesla osudovou větu: Já se ty roboty chci naučit programovat. A pro roboty já mám slabost.”

Zlatka: “Mentoringu na EPD jsem se zúčastnila poté co mi ho nabídla naše firemní personalistka, že by mě to mohlo zajímat a být prospěšné pro můj další osobní rozvoj (jsem elektrikářka a opravuji elektrické pulsní zdroje).

Poznala jsem velmi příjemné mentorky, ale nejvíce mě zaujala, už ve své prezentaci na netu, paní Ludmila Dušková. Působila vyrovnaným dojmem ženy, která je svém oboru na správném místě. Přestože počítače a IT nebývají ženskou doménou, její mentoring byl opravdu zajímavý a všechny jsme litovaly, že to trvalo pouze hodinu! 
O přestávce jsme se setkaly a dál pokračovaly v diskuzi. Já jsem jí vyprávěla o svém přání naučit se programovat roboty a ona mi poradila, jak a kde bych mohla začít své přání uskutečňovat….”

LZ02

Jak to pokračovalo?

Zlatka: “Když mi přišel od Lídy e-mail s poděkováním za účast na EPD, ihned jsem odepsala o tom, jak jsem se podle jejích rad zařídila a domluvily jsme se na osobním setkání. Moje setkání s Lídou bylo naprosto úžasné. Ohromně si cením, že si vybrala právě mě. Já sama jsem jen obyčejná ženská, která se rozhodla, že pro sebe udělá něco do budoucna.”

Lída: “Zlatka byla jedna z žen, se kterou jsme pokračovaly v komunikaci i po EPD, protože se mimo jiné chtěla naučit pracovat s Excelem, který já léta školím, a tak jsem jí nabídla pomoc. Zaujaly mne už její první emaily. Zlatka je žena činu, okamžitě reagovala na mé rady a zkoumala co by se ještě dalo vylepšit.

Ženy v pořádající organizaci BPW (Business & Professional Women CR, pozn. red.) přirozeně provozují mentoring jedna k jedné už mnoho let a protože jsem se chtěla také zapojit, moje volba mentee byla jasná – Zlatka. Navíc jsme obě ze severu, já z Mostu a Zlatka z Chomutova. Brzy jsme se sešly, Zlatka mě hned představila skoro celé rodině a bylo jasné, že jsme na stejné vlně. Domluvily jsme se co a jak a kudy se do toho všeho pustíme.”

LZ04 ne

Co nového jste se naučily?

Lída: “Začaly jsme výukou tabulek (v Google Sheets, pak Excelu, který používají v práci) a mimo jiné se naučila pracovat i se Skypem, sdílet obrazovky při hovorech apod.

Co se mi na Zlatce moc líbí je, že jí stačí popostrčit správným směrem a ona se pak do věci zakousne a nedá pokoj, dokud problém nerozlouskne. A tak se ji snažím prostřednictvím tabulek naučit i nějakou tu programovací logiku, naučit jí počítačově myslet, velké problémy rozebrat na ty malé a řešení poskládat zase dohromady. A předávat jí zkušenosti, které by jí mohly být užitečné na cestě k tomu programování robota. Zatím má doma malou hračku, robotka, na kterém si programování může zkoušet. A sem tam jí přepošlu tip na zajímavý článek nebo akci.

Zlatka: “Díky Lídě se začínám zdokonalovat v počítačových dovednostech. Dala jsem na její rady a v červnu jsem zúčastnila kurzu Úvod do programování, který pořádá Czechitas. Byl to první větší krok, kdy jsem si vyzkoušela, jak vlastně takové programování funguje. K narozeninám jsem od manžela dostala malého robůtka, na kterém si můžu své programovací pokusy ověřovat. Zjistila jsem, že k programování robotů mě čeká ještě dlouhá cesta. Jsem teprve na samém začátku, ale elektrikářkou jsem se také nestala přes noc!”

LZ01m

Lída: A co mi to dává? Pochopitelně velmi dobrý pocit, že mohu někomu předat své zkušenosti. Ale hlavně Zlatka je sluníčko s neustálým úsměvem na tváři a pozitivním přístupem k životu. Takže jsme si blízké i lidsky a myslím, že se z nás staly kamarádky, které si prostě pomohou, když je potřeba.”

Zlatka: “Samotnou mě vždycky překvapí, když si uvědomím, jak mnoho mě Lída naučila. Spoustu dovedností a počítačové logiky využívám v práci a mnoha věcem začínám rozumět a začínají mi dávat smysl. 
Jsem moc ráda, že jsem Lídu poznala. Kromě toho že je to chytrá žena, je úžasně milá a přátelská. A neuvěřitelně mě motivuje její přístup k životu a jak zvládla být úspěšná v typicky mužském světě (i já jsem v práci jediná žena mezi muži).

 

Co byste vzkázaly těm, které ještě EPD neznají?

Zlatka: “Jsem moc ráda, že jsem se EPD mohla zúčastnit, domů jsem přijela nabitá energií, která ve mně rezonovala ještě hodně dlouho a hnala mě vpřed za mým cílem. Určitě bych se chtěla příští rok této akce znovu zúčastnit, je to totiž nepopsatelný zážitek a zažít by to měl každý!

Zlatka Cihelková & Lída Dušková

 

Oběma ženám děkujeme za rozhovor a věnujeme jim vstupenky na mentoring 9. ročníku.
Pokud se s nimi chcete potkat i Vy a chcete nastartovat změnu ve svém životě, zapište si do diářů 13. a 14. dubna 2018.
Vstupenky na mentoring koupíte zde.  Využijte mimořádnou cenovou nabídku do konce roku 2017 – mentoring za 450,- Kč.

proc prijit zrala zena

 

DRh

DRh